Editia 8171 - 26 apr 19:44

FOTBAL- CUPA ROMÂNIEI: Chinuiala „câinilor” pentru calificarea în optimi

Autor: Dan VINTILÃ , Bunã ziua Braºov

Publicat la 27 sepembrie 2012

Dinamo București - Voința Sibiu 2-1 (0-0,1-1) Au marcat: Strătilă (62), L.Rus (93) / Heil (51) Câștigătoarea ediției precedente a Cupei României, Dinamo a avut mari probleme în disputa cu formație sibiană, pe care a îngenuncheat-o doar în prima repriză a prelungirilor

FOTBAL- CUPA ROMÂNIEI: Chinuiala „câinilor” pentru calificarea   în optimi Dinamo București - Voința Sibiu 2-1 (0-0,1-1) Au marcat: Strătilă (62), L.Rus (93) / Heil (51) Câștigătoarea ediției precedente a Cupei României, Dinamo a avut mari probleme în disputa cu formație sibiană, pe care a îngenuncheat-o doar în prima repriză a prelungirilor. Dario Bonneti a introdus în teren o serie de jucători tineri, care ori au jucat puțin, ori deloc în primele 9 etape ale campionatului. După o primă repriză foarte slabă, în care doar Dănciulescu a creat unele situatii periculoase, la reluare cei mai incisivi au fost sibienii care în min, 51 au reușit să marcheze prin Heil, 0-1. În min. 62 Strătilă a reușit egalarea ducând meciul în prelungiri. În primele minute ale prelungirilor, Laurențiu Rus (foto) a șutat din 16 m învingându-l pe Zăvoi și a adus o victorie chinuită pentru calificarea în optimile de finală. Nemțenii s-au distrat cu bistrițenii Ceahlăul Piatra Neamț - Gloria Bistrița 4-0 ((2-0) Au înscris: Mohamed (11),Velici (44 și 86), Constantinescu (61) Nemțenii nu au avut probleme prea mari pentru a trece de bistriteni la scor.Fostul stegar, Marian Constantinescu, căpitanul nemțenilor a făcut un joc bun alături de Velici care a realizat dubla. Victorie în prelungiri Șoimii Pâncota - Concordia Chiajna 2-3 (0-2) Au înscris: Mihai (71), Leucuța (79)/Lengyel (32),Simion (45), Ilie (90+2) În fața echipei din liga a III-a din Pâncota, ilfovenii au condus cu 2-0 la pauză, dar surprinzător cu zece minute înainte de final modesta formație arădeană a egalat. O ultimă zvâcnire a Concordiei care a reușit o victorie în extremis fără să ducă meciul la reprizele de prelungire. Petrolul nu s-a întrebuințat Petrolul Ploiești - Damila Măciuca 2-0 (1-0) Au înscris: Adrian Cristea (6), Laurențiu Marinescu (64) Pragmatismul petroliștilor a dus la o victorie fără probleme în fața unei surprinzătoare formații, care se află pe podiumul seriei a II a ligii secunde. În minutul 6 Adrian Cristea a șutat necruțător din careu pentru primul gol.Petroliștii au dominat în continuare, au avut mai multe oportunități de a înscrie, iar în min. 35 Marian Cristescu a țintit bara. La reluare, pe aceeasi dominare a venit și golul doi după un șut al lui Laurențiu Marinescu din 15 m. Astăzi ultimile patru partide Astăzi au loc ultimele patru partide a 16-zecimilor de finală. Ocupanta locului 6 din prima serie a ligi secunde, CF Brăila primește vizita tinerei formații Viitorul Constanța, pentru ca într-o dispută dintre formații de primă ligă, Astra se deplasează la Iași unde nu poate să aibă probleme cu cenușăreasa campionatului. Această fază a Cupei se încheie în Ghencea unde Steaua se confruntă cu formația mureșeană, aflată în topul seriei a doua a ligii secunde. Programul complet al ultimei zile a Cupei: C.F.Brăila (L II) - Viitorul Constanța (L I) (16:30 - Sport . Ro), CSMS Iasi (L I)-Astra Giurgiu (L I) (17:00 - Digi Sport 1), Rapid București (L) - Olimpia Satu Mare (L II) (19:00- Digi Sport 1), Steaua București (L I) - FCM Tg.Mureș (L II) (21:30 - Digi Sport 1).