Editia 8166 - 19 apr 17:04

FOTBAL CHAMPIONS LEAGUE: Remiză prețioasă în zece oameni!

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 25 octombrie 2012

Galatasaray Istanbul - CFR 1907 Cluj 1-1 (0-1) Stadion: Turk Telekom Arena din Istanbul.Spectatori: 45.000 Au înscris: Burak Yilmaz (77) / Nounkeu (19-autogol)

FOTBAL CHAMPIONS LEAGUE: Remiză prețioasă în zece oameni! Galatasaray Istanbul - CFR 1907 Cluj 1-1 (0-1) Stadion: Turk Telekom Arena din Istanbul.Spectatori: 45.000 Au înscris: Burak Yilmaz (77) / Nounkeu (19-autogol). CFR Cluj: Mario Felguieras - Ivo Pinto, Cadu, Picolo, Sepsi (52 Rada)-Luis Alberto, Godemeche- Aguirregaray, Bastos (72 Nicoară), Camora-Kapetanos (79 Mureșan). Antrenor: Ioan Andone. Arbitru: Paolo Togliaventa. Asistenți: Mauro Tonolini, Lorenzo Manganelli. Cartonașe galbene: Bulut (14), Amrabat (26), Melo (31), Sarioglu (73)/Aguirregaray (26 și 28), Bastos (38). Cartonaș roșu: Aguierregaray min, 28 pentru cumul de avertismente. Cu o situație precară în campionatul intern, campioana s-a deplasat la Istanbul pentru a mai salva din onoarea șifonată. Se părea că ploaia torențială care a transformat terenul într-un adevărat patinoar va fi un avantaj pentru echipa oaspete, avantajul echipei care se apără. Cei care au început mai bine au fost „ceferiștii”, care în min. 3 prin Bastos au fost aproape de deschiderea scorului la centrarea lui Camora. Turcii preiau initiațiva, dar zidul ordonat, comandat de Ion Andone a fost un obstacol de netrecut. Bomba cade în min. 19 când Luis Alberto îi transmite o pasă lui Camora, Kapetanos șutează și fundașul Nounkeu deviază în propria poartă, 0-1. Arbitrul italian Paolo Tagliavento îi acordă în trei minute două cartonașe lui Aguierregaray și implicit pe cel roșu. Era min. 29 și clujenii evoluează în inferioritate numerică, tribunele exultă în speranța întoarceri rezultatului. Turcii preiau comanda, dar reduta de pe Someș rezistă. Peste 7 minute de la eliminare, „fluierașul” vede un henț în careu la Sepsi și dă penalty. Melo nu-l poate bate pe Super Mario de la punctul cu var. Fatih Terim face schimbări pe bandă pentru a reuși ceva. Atacurile se înmulțesc, dar Felgueiras și apărarea blochează tot cu excepția minutului 77, atunci când la o lipsă de concentrare, Burak Ylmaz se înalță și trimite cu capul stabilind scorul final, 1-1. Meciul a avut de toate. Ploaie, teren greu, eliminare, penalty ratat, autogol și pe deasupra speranța clujenilor de a termina pe locul secund pentru că locul 3 se pare este acontat de portughezii de la Braga. United se distanțează în grupa H Manchester United - Braga 3-2 (1-2) Au înscris: J.Hernandez (25,75), Evans (62)/ Alan (2,20). Cu cea de-a treia victorie, Manchester și-a consolidat poziția de lider a seriei H pe care nu prea mai au cum să o piardă. Lusitanii au început mai bine și în min. 2 Alan deschide scorul după o centrare marca Hugo Viana pentru ca același Alan să înscrie în minutul 20, dând speranțe într-un rezultat surprinzător. La reluare, gazdele preiau inițiativa și reușesc o victorie normală și logică. Clasament 1.Manchester 3 3 0 0 6-3 9 2. CFR Cluj 3 1 1 1 4-3 4 3. Braga 3 1 0 2 4-5 3 4. Galatasaray 3 0 1 2 1-4 1 Următoarele meciuri: 7 noiembrie, CFR Cluj - Galatasaray și Braga - Manchester United.