Editia 8171 - 26 apr 17:35

FOTBAL- CHAMPIONS LEAGUE: Pentru campioni a venit primăvara

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 22 noiembrie 2012

CFR1907 Cluj - Sporting Braga 3-1 (3-1 ) Spectatori: 15.000. Au marcat: Rui Pedro (7,15,33) / Alan (17). CFR: Felguieras - Ivo Pintea, Cadu, Piccolo, I

FOTBAL- CHAMPIONS LEAGUE: Pentru campioni a venit primăvara CFR1907 Cluj - Sporting Braga 3-1 (3-1 ) Spectatori: 15.000. Au marcat: Rui Pedro (7,15,33) / Alan (17). CFR: Felguieras - Ivo Pintea, Cadu, Piccolo, I.Rada - Luis Alberto, G.Mureșan- Sougou (74 Aguirregaray), Rui Pedro (81 P.Kapetanos), Camora- Bastos (82 Godemeche). Antrenor: Paulo Sergio. Braga: Beto - Salino (33 Barbossa), Douglao, Coelho, Ismaily- Custodio, Viana (68 Mossoro)- Alan, Micael ,Amorim - Eder (57 Ze Luis). Antrenor: Jose Peseiro. Arbitru: Sergei Karasev. Asistenți: Nikolai Golubev,Tikhan Kalugin (Toti din Rusia ) Cartonașe galbene: Rui Pedro (70),Sougou (71),Cadu (84)/ Massoro (89). Cartonaș roșu: Douglao (45+1). Cu o victorie în prima manșă de la Braga, conform calculelor hârtiei ceferiștii erau favoriți din start, dar au mai fost și în alte ocazii favoriți și au clacat. De data aceasta surpriza a venit din alcătuirea primului 11 de start, din care nu făcea parte omul de gol al campioanei, Pantelis Kapetanos, lăsat pe banca de rezerve, în locul lui fiind trimis în teren de noul antrenor Paolo Sergio, Rui Pedro. Acesta va deveni pe parcurs omul meciului pentru că a fost omul potrivit la locul potrivit, realizând un hat-trick. Campioana a început în forță și în min, 6 Bastos îi pune balonul pe tavă lui Rui Pedro care din careu șutează direct și deschide scorul. Nu trec decât 9 minute și Rui Pedro reia din 10 metri la pasa lui Sougou. Ceferiștii se și vedeau că vor face scor dar la prima neatenție au fost taxați iar cum greșeala se plătește, peste două minute Rada îl scapă pe Alan care din careu șutează pe sub Mario Felguieras și speranțele oaspeților se reaprind. Pe final de repriză, Ivo Pinto salvează de pe linia porții pentru ca Douglao să cedeze nervos și să lovească dur pe Rada văzând roșu în fața ochilor. La 3-1 și cu un om în plus nu se mai punea probleme învingătoarei. Campioana a avut mai mult inițiativa în repriza secundă, Bastos, Piccolo, Luis Alberto au șansa ridicării scorului dar ratează de fiecare dată, pentru ca bara se fie plesnită în două rânduri în min. 80 și 82 de către Camora. Momentan CFR se află pe locul secund la egalitate cu Galata, dar situația se va rezolva în ultima rundă când clujenii se vor deplasa la Manchester, iar Galata la Braga. O victorie sau un egal al ceferiștilor în Anglia coroborată cu o victorie lusitană în fața turcilor va duce echipa de pe Somes în optimile Champions League, de nu, le rămâne locul 3 care-i propulsează în 16-zecimile Europa League. La Istanbul englezii cu echipa de tineret Galatasray Istanbul - Manchester United 1-0 (0-0). A înscris Burak Yilmaz (min. 53). Calificați fiind în optimi înaintea ultimelor două runde, englezii au trimis la Istanbul echipa de tineret care a rezistat presiunii turcilor mai mult de 50 de minute. În min. 53 la un corner, Burak Yilmaz se înalță și trimite cu capul din careu în plasă pentru scor final. În min. 42, Powel a plesnit bara pentru ca să fie imitat pe final de meci și de Hamit Altintop. Clasament 1. Manchester 5 4 0 1 9-5 12 2. CFR Cluj 5 2 1 2 8-7 7 3. Galatasaray 5 2 1 2 5-5 7 4. Sporting 5 1 0 4 6-11 3 Etapa următoare, ultima 5 decembrie: Manchester United - CFR Cluj și Sporting Braga - Galatasaray Istanbul.