Editia 8169 - 24 apr 20:01

FOTBAL C.E.: S-au stabilit ultimele calificate în sferturile competiției

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 21 iunie 2012

Ultima grupă a europenelor din Polonia - Ucraina a disputat cele două partide care aveau darul de a stabili ultimile două promovate în sferturile de finală

FOTBAL C.E.: S-au stabilit ultimele calificate în sferturile competiției Ultima grupă a europenelor din Polonia - Ucraina a disputat cele două partide care aveau darul de a stabili ultimile două promovate în sferturile de finală. Dacă Suedia era deja eliminată, iar pentru nordici meciul cu Franța era de palmares, pentru cocoși era o partidă din care avea nevoie minimum de un punct pentru a ajunge în sferturi. La Donețk, gazdele ucrainiene își jucau ultima șansă și pentru a se califica aveau nevoie de o victorie. Până la urmă, francezii au pierdut dar s-au calificat, pe când britanici s-au impus și au trecut pe primul loc care le dă speranță ca din meciul cu Italia și nu cu Spania, să ajungă în penultimul act al turneului final. Cocoșii jumuliți, dar merg mai departe Suedia- Franța 2-0 (0-0) Au înscris. Ibrahimovici (54), Larsson (90+1) Vikingii nu aveau nimic de pierdut pentru că erau deja eliminați după primele două înfrângeri. Din start au avut acțiuni concentrate prin Toivonen. În min. 11, acesta trece de Mexes șutează din unghi și balonul lovește laterala. Atenționați, francezii iau măsuri de protecție și reușes ca până la pauză să mențină un scor egal. Un scor egal i-ar fi păstrat pe cocoși pe primul loc și ar fi evitat Spania în sferturi. A venit însă minutul 54 atunci când Ibrahimovici, printr-o superbă foarfecă laterală, să deschidă scorul. Zbaterile franceze au fost inutile și în minutul de prelungire al meciului, în plin asalt francez pe contraatac Larssen înscrie pe lângă Lloris. Cu această înfrângere francezii au trecut pe locul doi în grupă, iar în sferturi se vor confrunta cu formația iberică. Și a doua echipă gazdă a ieșit din joc Anglia - Ucraina 1-0 (0-0) A înscris Rooney (min. 48). Gazdele ucrainiene au avut o singură variantă pentru a trece în faza următoare, victoria. Au început meciul fără piesa de bază Șevcenko, care avea încă dureri la genunchi, lucru ce s-a văzut în jocul echipei. Gazdele au avut o posesie mai bună, pe ansamblul meciului, 58%, au avut și un raport superior al șuturilor, de 16-9 dar le-a lipsit responsabilul cu golul. Englezii au fost pragmatici, au înscris golul imediat la reluare prin Rooney și cu asta a câștigat grupa. Gazdele puteau egala pe finalul meciului, atunci când Terry scoate de pe linia porții, dar gazdele solicită golul egalizator nevalidat. Coorganizatoarea turneului, Ucraina, plecă după cealaltă coorganizatoare, Polonia și nu mai continuă între primele opt formații ale continentului. Meciul a fost arbitrat de cel mai bun arbitru din 2011, maghiarul Viktor Kassay care a acordat 12 cartonașe galbene din care 8 englezilor. Clasamentul grupei D 1. Anglia 3 2 1 0 5-3 7 2. Franța 3 1 1 1 3-3 4 3. Ucraina 3 1 0 2 2-4 3 4. Suedia 3 1 0 2 5-5 3