Editia 8171 - 26 apr 17:19

FOTBAL- C.E.: În grupa „morții”, Olanda riscă o eliminare prematură

Publicat la 15 iunie 2012

Grupa B a Campionatului european de fotbal din Polonia-Ucraina, considerată cu adevărat grupa morți, cu trei fost campioane ale continentului plus Portugalia, riscă să facă prima victimă, Olanda

FOTBAL- C.E.: În grupa „morții”, Olanda riscă o eliminare prematură Grupa B a Campionatului european de fotbal din Polonia-Ucraina, considerată cu adevărat grupa morți, cu trei fost campioane ale continentului plus Portugalia, riscă să facă prima victimă, Olanda. Batavii au pierdut surprinzător cu Danemarca și au pierdut și al doilea meci, cel cu nemții, periclitându-și în mare măsură calificarea în sferturile de finală. În runda a doua, în afara victoriei Germaniei cu Olanda, un alt meci animat, cu cinci goluri marcate a fost cel dintre Portugalia și Danemarca. Nemții își continuă marșul spre fazele superiooare Olanda- Germania 1-2 (0-2) Au înscris: Van Persie (73) / Mario Gomez (24 și 38). Nemții, principalii favoriți alături de spanioli la cucerirea titlului, veneau după o victorie la limită în prima rundă în fața lusitanilor pe când batavii după un insucces neprevăzut în fața danezilor. Numai o victorie sau în cel mai rău caz o remiză îi mai păstrau cu șanse reale în „cărțile” promovării. Cei care au avut primele acțiuni ofensive au fost nemții care în min. 9, prin Ozil care a șutat din afara careului și Stekelenburg a respins cu dificultate în bară. Olandezii însă au o posesie superioară, dar actiunile acestora s-au oprit în fața apărării masive a nemților. Nemții au ieșit la atac și în minutul 24 pe traseul Schweinsteiger-Mario Gomez , ultimul a șutat plasat din careu și a deschis scorul, 0-1. După nici un sfert de oră, o fază copie la indigo și același Mario Gomez a dus scorul la 2-0 pentru Germania. La reluare, pe relaxarea nemților care au ridicat piciorul de pe acceleratie, olandezii au revenit în ofensivă și în minutul 73 Van Persie a trimis un trasor din marginea careului și a redus din handicap, 1-2. Atât și nimic mai mult și cu această nouă înfrângere, în mare măsură batavii ies din cursa calificării în sferturile de finală. Decizie venită cu două minute înainte de final Danemarca - Portugalia 2-3 (1-2 ) Au marcat: Nicklas Bendtner (41 și 80) / Pepe (25), Helder Postiga (36), Varela (88). Danezii se anunțau a fi un pericol iminent după ce în prima etapă învinseseră favorita grupei, formația olandeză. Mai mult, de cealaltă parte lusitanii au fost învinsi de nemți iar pentru a merge mai departe aveau numai varianta victoriei. Meciul a început cu tatonări de o parte și de alta pentru ca în min. 25 la un corner executat de Moutinho, Pepe să devieze cu capul și să înscrie, 0-1. Lusitanii forțează și în min. 36 Postiga a șutat din 10 metri după o pasă ideală a lui Nani și a dus scorul la 0-2. În ultimele minute ale reprizei, nordici au ieșit mai mult la atac și în min, 41 Bendtner a pus capul la un balon venit din pasa lui Kron-Dehli și a redus din diferență. Cu un minut înainte de pauză, portughezii puteau duce scorul la 3-1 dar Cristiano Ronaldo a ratat din careul mic. La reluare danezii și-au dorit să restabilească egalitatea, pe care au obținut-o până la urmă în minutul 80 prin Bedtner, care a realizat „dubla” din pasa lui Mikkelsen. Bucuria nu a durat mult pentru că noul intrat în teren la lusitani, Varela a reușit golul victoriei când mai erau doar două minute de joc, 2-3. Clasamentul grupei B 1. Germania 2 2 0 0 3-1 6 2/3. Danemarca 2 1 0 1 3-3 3 2/3. Portugalia 2 1 0 1 3-3 3 4. Olanda 2 0 0 2 1-3 0