Editia 8171 - 26 apr 10:06

FOTBAL - CE: Favoritele grupei C au pătruns în „sferturi”

Publicat la 20 iunie 2012

Înaintea ultimei runde în grupa C, oricare dintre primele trei clasate, Spania, Italia și Croația puteau accede în sferturile de finală ale competiției

FOTBAL - CE: Favoritele grupei C  au pătruns în „sferturi” Înaintea ultimei runde în grupa C, oricare dintre primele trei clasate, Spania, Italia și Croația puteau accede în sferturile de finală ale competiției. S-au făcut nenumărate calcule și speculații, care însă au fost infirmate după consumarea celor două partide ale acestei ultime runde, în care favoritele Spania și Italia au învins Croația, respectiv Irlanda, ultima fiind „cenușăreasa” grupei. Squadra lui Prandelli a învins la pas Irlanda Italia - Irlanda 2-0 ( 1-0) Au înscris: Antonio Cassano (36), Mario Balloteli (90). Italienii au ajuns la mâna indirectelor. Un 2-2 al croaților cu Spania, indiferent de ce ar fi făcut ei cu irlandezii, ar fi fost eliminați. În meciul cu ultima clasată, care înscrisese un singur gol în primele două partide, italienii nu au forțat. Un meci fără faze palpitante de careu. În min. 36 Cassano a reluat cu capul un balon venit dintr-un corner și a înscris spectaculos, 1-0. La adăpostul golului din prima repriză, la reluare cuplul Di Natale-Cassano a fost la originea mai multor acțiuni periculoase dar al doilea gol a fost înscris în ultimul minut al meciului prin Mario Balloteli, care a reușit primul lui gol la această ediție a europenelor. Cu această victorie, Italia așteaptă adversarul clasat pe locul 2 în grupa D, dintre Franta și Anglia, pentru a merge în semifinale. Campioana mondială și europeană și-a respectat blazonul Croația- Spania 0-1 (0-0) A înscris :Jessus Navas (min. 88). Spaniolii au avut prima acțiune periculoasă pe spatiul porții în min, 12 când Iniesta a încercat vigilența lui Pletikosa, dar goalkepererul croat a parat. Peste un sfert de oră la un contra atac croat, Mandzukic a cerut un penalti pe care arbitrul Stark pe bună dreptat nu l-a acordat. Nici ibericilor nu le-a fost acordat în min. 34 la un henț al lui Ledger, după șutul lui Di Natale. Când mai erau doar două minute până la fluierul final, Jessus Navas, înlocuitorul lui Torres a reușit să înscrie singurul gol al partidei dintr-o suspectă poziție de ofsaid. Campioana europeană în exercițiu, se califică în sferturi de pe primul loc și își astepta adversarul din sferturi, ales între Anglia și Franța. Clasament 1. Spania 3 2 1 0 5-1 7 2. Italia 3 1 2 0 4-2 5 3. Croația 3 1 1 1 4-3 4 4. Irlanda 3 0 0 3 1-9 0