Editia 8166 - 19 apr 13:58

FOTBAL- CAMPIONATUL EUROPEAN: Remiză în disputa ultimelor două campioane mondiale

Publicat la 12 iunie 2012

Spania - Italia 1-1 (0-0) Stadion Gdansk Arena. Teren foarte bun. Timp călduros. Spectatori: 38.869. Spania: Iker Cassilas - Alvaro Arbeola,Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alaba-Xavi, Sergio BusquetsXavi Alonso-David Silva (65 Jesus Navas), Andres Iniesta, Cesc Fabregas (74 Fernando Torres)

FOTBAL- CAMPIONATUL EUROPEAN: Remiză în disputa ultimelor două campioane mondiale Spania - Italia 1-1 (0-0) Stadion Gdansk Arena. Teren foarte bun. Timp călduros. Spectatori: 38.869. Spania: Iker Cassilas - Alvaro Arbeola,Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alaba-Xavi, Sergio BusquetsXavi Alonso-David Silva (65 Jesus Navas), Andres Iniesta, Cesc Fabregas (74 Fernando Torres). Antrenor : Vicente del Bosque. Italia: Gianluigi Buffon-Giorgio Chiellini, Daniele de Rossi, Leonardo Bonucci-Emanuela Giacherini, Claudio Marchisio, Andreea Pirlo,Thiago Motta (89 Antonio Nocerino), Christi Maggio-Mario Balotelli (57 Antonio Di Natale), Antonio Cassano (65 Giovinco ). Antrenor: Cesare Prandeli. Arbitru: Victor Kassai (Ungaria). Cartonașe galbene: Jordi Alaba (68), Arbeloa (84), F. Torres (84)/Balotelli (35), Banucci (66), Chiellini (79), Maggio(88). Programat încă din start, derby-ul grupei C, cel dintre campioana în exercițiu a europenelor și campioană mondială, Spania și campioana mondială din 2006, Italia, a dat naștere la un joc alert cu o prelungită posesie a ibericilor, dar cu acțiuni mai periculoase și ratări de partea italienilor. Spaniolii au început fără un atacant vertabil, dar Fabregas și Inniesta sunt nume de referință. S-a ratat mult de ambele părți în special italienii. Primul șut pe poartă apartine lui David Silva în min. 8 după o prelungită posesie. Peste cinci minute îl imită Pirlo, care de la 22 metri execută o lovitură liberă și Cassilas scoate greu. După alte acțiuni ofensive repriza se încheie cu un scor alb. La reluare spaniolii sunt mai incisivi, au prin Fabregas și Iniesta două acțiuni periculoase dar Buffon nu poate fi depășit. După o ratare monumentală a lui Baloteli din min. 54 când din 6 m ”uită” să șuteze, în min. 61 Antonio Di Natale scapă pe flancul stâng și din pasa lui Pirlo reușește să deschidă scorul. Bucuria italienilor nu a durat decât 3 minute pentru că Fabregas primește o pasă pe culoar de la David Silva și egalează, 1-1, scor cu care se încheie partida, ambele având șanse egale de a continua în fazele următoare. Croații se anunță periculoși, dornici de surprize Croația- Irlanda 3-1 (2-1) Stadion Municipal din Poznan. Timp călduros. Spectatori: 42.000. Au înscris: Mario Mandzukic (3 și 48), Nikica Jelevic (43)/St. Ledger Sean (20). Croația: Stipe Pletikosa-Darijo Srna, Cartuka Vedran, Gordon Schidenfeld, Ivan Stanici-Ognjen Vukojevic - Ognjen Vukojevic-Ivan Raktic (90+3 Tomislav Dujmovic), Luka Modric, Ivan Perisic (90 Eduardo)-Mario Mandzukic, Jelovic Nikica (72 Niko Kronjcar). Antrenor: Slaven Bilic. Irlanda: Given - John Shea, St. Ledger Sean, Richard Dune, Word Stephen-McGeadyAiden (54 Simon Cox), Whelen Glenn, Keith Andrews, Damien Duff-Doyl Kevin (54 John Walters), Keane Robbie (75 Shane Long). Antrenor: Giovannni Trapatoni. Arbitru: Sander van Roekelk (Olanda). Cartonașe galbene: Andrews (44)/Modric (53), Kranjcar (84). La 24 de ani de la unica participare de până acum la un turneu final european, irlandezii au venit cu gânduri mari. Dar valoarea este valoare și au dat de o formație a Croației, care are la activ o medalie mondială și care din start și-a dorit o victorie fără probleme. Nici nu începuse bine meciul și croații au preluat conducerea prin golul înscris de Mandzukic, care a reluat cu capul din 11 metri balonul venit de la primul corner. Irlandezii echilibrează jocul și în min. 20 Sean Ledger pune și el capul și egalează. Croații sunt mai periculoși în ofensivă, Srna, Madric, Rakitic asaltează buturile apărate de Pletikosa și în min.43 Jelovici s-a trezit față în față cu goalkeperul Givvens și-l execută. Ca și în prima repriză, la 3 minute de la reluare, acelasi Mandzukic a trimis cu capul și a înscris pentru 3-1. Irlandezii acuză un penalti neacordat în min.63 la un fault asupra lui Robbi Keane dar arbitrul olandez a lăsat jocul să curgă. Fără să forțeze, pe finalul meciului croiații se gândeau la ce urmează , meciul cu Italia și au lăsat-o mai moale, fără să mai apese pedala de accelerație. Clasament 1. Croația 1 1 0 0 3-1 3 2/3. Spania 1 0 1 0 1-1 1 2/3. Italia 1 0 1 0 1-1 1 4. Irlanda 1 0 0 1 1-3 0