1 UAH = 0.1175 RON

1 XDR = 6.1277 RON

1 ZAR = 0.2497 RON

Editia 8174 - 02 mai 12:39

FOTBAL- CAMPIONATUL EUROPEAN Prima grupă își va desemna calificatele după ultima etapă

Autor: Dan VINTILA

Publicat la 14 iunie 2012

Grupa A a C.E. care are loc în Polonia-Ucraina, se dovedește una deosebit de echilibrată. Cu toate că Rusia a învins la scor Cehia în prima rundă, oricare din cele patru competitoare are șansa ei, matematic, de a se califica în sferturile de finală

FOTBAL- CAMPIONATUL EUROPEAN Prima grupă își va desemna  calificatele după ultima etapă Grupa A a C.E. care are loc în Polonia-Ucraina, se dovedește una deosebit de echilibrată. Cu toate că Rusia a învins la scor Cehia în prima rundă, oricare din cele patru competitoare are șansa ei, matematic, de a se califica în sferturile de finală. Șansele cele mai mari de a merge în sferturi le au rușii, neînvinși după două runde și cu numai o remiză cu Grecia pe 16 iunie pot atinge sferturile, în timp ce gazdele poloneze se pot califica numai printr-o victorie în compania Cehiei. În runda a doua, Cehia a început mai bine meciul cu grecii și ajutați și de arbitrajul lui Stephane Lannoy, care a anulat un gol perfect valabil grecilor au câștigat la limită. Meciul adversarilor de o viață dintre Polonia și Rusia s-a încheiat cu o remiză care ajută în mare măsură a doua echipă. Deșteptarea Cehiei Grecia- Cehia 1-2 (0-2) Au înscris : Fanis Gekas (54 ) / Petr Jiracek (4),Vaclav Pilar (7). Înfrângerea la scor din primul meci (1-4 cu Rusia) i-a trezit la realitate pe cehi, care au început meciul cu Grecia în forță iar în minutul 7 aveau deja două goluri avans. La prima fază a meciului, grecii au avut o lovitură liberă din jumătatea de teren a adversarilor. Cehii câștigă balonul, Plasil pasează pe culoar la Jiracek și acesta nu iartă și deschide scorul, 0-1. Peste alte trei minute în starea de confuzie a grecilor, Gebreselassi pătrunde și pasează în 6 metri de unde Pilar nu face altceva decât să marcheze pentru 0-2. Pentru ca necazul grecilor să fie complet în min.23 portarul Chalchidis se accidentează grav și este înlocuit cu rezerva Sifakis. Ca și în meciul de debut cu Polonia , Greci sunt privați de un gol perfect valabil înscris cu capul de Fotikias în min, 41 anulat pe un iluzoriu ofseid. La reluare experimentatul portar ceh , Peter Cech ,face o gafă monumentală în min.54. Goalchiperul ceh iese la centrul careului reține pentru moment mingea dar o scapă și Gekas ,proaspăt intrat în teren profită și înscrie pentru 1-2. Până la final ocaziile sunt numrate pe degete scorul rămânând cel stabilit în minutul 54. Dușmani pe viață, egali la fotbal Polonia- Rusia 1-1 ( 0-1) Au înscris : Blaszczykowski (min.57) / Dzagaev (37). Pentru gazdele poloneze o înfrângere le scotea definitiv din jocul calificării în sferturile de finală. Remiza cu care s-a terminat partida cu dușmanii de o viață, le mai dau speranțe dar acest egal este foarte bun pentru echipa Rusiei, care în acest fel rămâne pe primul loc cu 4 puncte. Rușii au avut o primă repriză mai bună și au trecut în avantaj prin Dzagaev în min. 37 ,care reia balonul venit ca urmare a unei lovituri libere executate Arsavin. Pentru Dzagaev este al treilea gol înscris la acest turneu final, conducând pentru început în clasamentul golgeterilor. La reluare, Lewandovschi , singurul vârf de atac lansat de Frantișek Smuda are posibilitatea să egaleze în startul reprizei secunde dar Malafeev a blocat actiunea. Același Lewandowski a mai avut două șanse rămase fără rezultat. Egalarea vine în min. 57 prin Blaszczykowski care a trimis o torpilă din 18 m. la care Malafeev nu a avut replică. Pe final de meci ambele formații se gândeau la ce urmează și nu au mai forțat niciuna desprinderea. Clasament 1.Rusia 2 1 1 0 5-2 4 2. Cehia 2 1 0 1 3-5 3 3. Polonia 2 0 2 0 2-2 2 4. Grecia 2 0 1 1 2-3 1 Următoarea etapă, ultima a grupei, 16 iunie: Cehia - Polonia și Grecia - Rusia.