Curs BNR
1 EUR = 4.9765 RON
1 USD = 4.8173 RON
1 GBP = 5.9796 RON
1 XAU = 449.4021 RON
1 AED = 1.3115 RON
1 AUD = 3.0260 RON
1 BGN = 2.5444 RON
1 BRL = 0.8292 RON
1 CAD = 3.3617 RON
1 CHF = 5.2956 RON
1 CNY = 0.6594 RON
1 CZK = 0.1984 RON
1 DKK = 0.6672 RON
1 EGP = 0.0958 RON
1 HUF = 1.2296 RON
1 INR = 0.0551 RON
1 JPY = 3.1656 RON
1 KRW = 0.3320 RON
1 MDL = 0.2561 RON
1 MXN = 0.2341 RON
1 NOK = 0.4294 RON
1 NZD = 2.7262 RON
1 PLN = 1.1889 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0498 RON
1 SEK = 0.4412 RON
1 TRY = 0.1337 RON
1 UAH = 0.1158 RON
1 XDR = 6.2795 RON
1 ZAR = 0.2613 RON
Publicat la 14 octombrie 2019
„Forţa cuvântului – Cercetări privind modalităţi de echilibrare şi optimizare a transferului informaţional” este titlul volumului semnat de dr.fiz.ing. Valentin Ghişa, lansat, recent, la Librăria St. O Iosif. O lansare atipică, în premieră şi pentru cei de la Libris, pentru că volumul a fost lansat postum, în prezenţa soţiei sale, Lavinia Nicoleta Ghişa, dar şi a prietenilor care l-au preţuit şi respectat. Plecat prematur dintre noi, Valentin Ghişa este absolvent a două doctorate, unul în Fizică Atomică şi Nucleară şi unul în Tehnologia Informaţiei, luat cu aprecierea Magna cum laude, precum şi a două facultăţi, Inginerie şi Matematică – Fizică, dar şi a unui master în Probabilităţi şi Statistică Matematică.
Prima sa teză de doctorat a vizat arheometria, care aplică fizica nucleară în arheologie, la vremea respectivă Valentin fiind al treilea om din România ce aborda o astfel de temă.
Un spirit vizionar, Valentin Ghişa a venit mai apoi cu această nouă lucrare în care prezintă mijloace de eficientizare a comunicării, mai ales prin intermediul radioului. „Valentin a fost unul dintre intelectualii, din păcate, prea puţini cunoscuţi ai acestei ţări, numai dacă ne gândim la cele două doctorate pe care le-a făcut. Primul a fost în arheometrie, după care a apărut această lucrare – Forţa Cuvântului, care, de fapt ar fi trebuit să fie doar o primă etapă a unei lucrări mult mai ample, pentru că tindea către nişte prograne de inteligenţă artificală, de analiză a limbajului şi discursului. În lucrarea pe care a apucat să o scrie – cea de-a doua teză de doctorat, se concentrează asupra unui domeniu care contează foarte mult pentru cineva ca mine, care lucrează în radio, cum se poate face ca un discurs să aibă un impact cât mai mare. Cred că sunt mai bine de 10 ani de când am dispute prietenoase cu un jurnalist din TVR, Marian, care era şi el prieten cu Valentin, despre radio versus televiziune, respectiv cuvânt versus imagine. Este acea butadă că o imagine face cât o mie de cuvinte, eu îi spuneam lui Marian, mai mult la modul filosofic, că un cuvânt poate face cât o mie de imagini. Valentin, prin lucrarea lui, a demonstrat – şi sper că munca lui va fi dusă mai departe - că un cuvânt poate avea un impact la fel de mare, depinde cum este spus şi este o ştiinţă acolo, ca o imagine”, a explicat jurnalistul Radio România Actualităţi, Cătălin Gomboş.
Deşi o lucrare tehnică, „Forţa cuvântului” este plăcută la citit – spun specialiştii, şi asta graţie bogatei culturi din cele mai variate domenii pe care o avea Valentin Ghişa. Aceeaşi cultură bogată i-a permis să se mişte cu foarte multă lejeritate în cele mai variate domenii, să expună clar cunoştinţele pe care le avea, dar şi să se facă respectat de toţi cei cu care interacţiona. Inclusiv de copiii cărora le-a fost profesor şi care l-au îndrăgit şi au învăţat fizică de dragul lui, după cum ne-a spus fostul său coleg de cancelarie, profesorul Cristian Vieru: „Pe Valentin l-am cunoscut în 2002, ca dascăl. (...) Valentin, pe lângă fizică, a fost acel dascăl de modă veche, ce a insuflat în spiritul copiilor din toate generaţiile – căci Valentin a fost şi profesor de gimnaziu, şi de liceu, şi distins profesor universitar, a insuflat acea idee de fair play, de cinste, de corectitudine, de punctualitate, lucruri pe cale de dispariţie astăzi”.
Volumul va fi trimis gratuit universităţilor şi bibliotecilor din ţară
„Forţa Cuvântului” poate reprezenta un suport pentru toţi cei interesaţi de Comunicare şi Tehnologia Informaţiei şi va fi trimisă cu titlu gratuit către universităţile şi bibliotecile din toată ţara, după cum a afirmat soţia autorului, Lavinia Nicoleta Ghişa: „Această carte avem intenţia să o trimitem către toate bibliotecile şi universităţile din ţară. Este vorba despre bibliotecile judeţene, dar şi de bibliotecile de pe lângă universităţile din toată ţara. Cu siguranţă, va exista un spirit creativ, cu iniţiativă, care va prelua această idee începută de Valentin şi o va dezvolta. Până la urmă, aceasta este ideea unei cercetări, să fie dezvoltată şi să se ajungă practic, acolo unde Valentin doar cu mintea ajunsese şi dorinţa şi entuziasmul care-l caracterizau”.
„Forţa Cuvântului” este şi o carte în care cei interesaţi vor putea să cunoască o mică parte din personalitatea lui Valentin Eugen Ghişa, un om demn, vertical, fidel principiilor solide ce l-au definit, fiind prefaţată de peste 20 de cuvinte înainte ale unor personalităţi care l-au cunoscut şi apreciat.
nu este nici un comentariu
Afaceristul brașovean Călin Donca, afaceristul cripto care a stat 3 luni în arest preventiv într-un dosar de înșelăciune, este unul dintre influencerii care promovează zilnic mesajele[...]
2025-02-11 citeste mai multCompania care deţine unitatea de procesare a uraniului de la Feldioara vrea să se implice în dezvoltarea liceului
2025-02-11 citeste mai multProfesorii itineranţi şi de sprijin vor fi transferaţi către centrele judeţene de resurse şi asistenţă educaţională/Centrul Municipiului Bucureşti de Resurse şi Asistenţă Educaţională,[...]
2025-02-11 citeste mai multMinistrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, consideră că Educaţia pentru Sănătate ar trebui începută cel târziu în ciclul gimnazial, la liceu fiind deja prea târziu. „Avem[...]
2025-02-11 citeste mai multRomânii nu au ţinut cont de îndemnul la boicotarea supermarketurilor transmis de suveraniştii Călin Georgescu şi George Simion şi au mers să îşi facă aprovizionarea ca în[...]
2025-02-11 citeste mai mult
Adaugă un comentariu