KARTING

Florescu punctează În campionatul Italiei!

Autor: PAUL MOCANU

Publicat la 19 sepembrie 2013

Campionatul italian de karting şi-a consumat patru dintre cele 5 etape cuprinse În calendarul competiţional din 2013. Fiecare dintre aceste runde cuprinde câte două curse finale care dau posibilitatea sportivilor să acumuleze puncte În clasamentul general, evident În funcţie de locul ocupat la capătul manşelor respective. După Napoli, Val Vibrata şi Siena a venit rândul circuitului South Garda Karting din Lonato să găzduiască penultima runda, În cadrul căreia s-au aliniat la start 47 dintre cei mai experimentaţi piloţi veniţi În peninsulă din toate colţurile lumii. Între aceştia, singurul pilot român angrenat În această competiţie, Petruţ Florescu, unul dintre principalii favoriţi, ţinând cont de faptul că În etapa a doua reuşise să termine Învingătoar În ambele finale. În condiţiile În care sportivul nostru a intrat În competiţie abia În runda a doua la Val Vibrata, locul 4 ocupat În clasamentul general după 3 etape, constituia o clasare cât se poate de buna. În acelaşi timp, colegul său de echipă, italianul Leonardo Pulcini, se afla pe poziţia a doua la general, astfel că cei doi piloţi legitimaţi la Morsicani Racing au dovedit pe parcursul acestui sezon că această scuderie italiană este printre cele mai performante.Asta s-a văzut de altfel Încă din runda calificărilor, pe care Pulcini a incheiat-o al doilea iar Florescu pe poziţia a 5-a. S-au alcătuit 3 grupe care s-au Întrecut după sistemul fiecare cu fiecare, iar piloţii de la Morsicani Racing au fost repartizaţi În aceeaşi grupă şi au luat startul În ambele manşe eliminatorii din fruntea coloanei respective, cu Leonardo Pulcini primul, secondat de Petruţ Florescu. Startul primei manşe a fost perfect pentru cei doi Morsicani, care au condus cursa În această ordine, pe parcursul Întregii distanţe. Pulcini a trecut primul linia de sosire, in timp ce Florescu, cu câteva mici inexactităţi a terminat pe locul 6. A doua cursa preliminară a fost ceva mai puţin reuşită pentru ambii sportivi, În sensul ca Pulcini, a terminat pe pozitia a 5-a, iar Florescu pe 24.  Cu toate acestea, pilotul român a pornit Într-o cursă de recuperare care s-a dovedit extrem de reuşită şi asta pentru că Florescu a depăşit pe rând 15 piloţi, astfel că, În cele din urmă a trecut linia de sosire pe poziţia a noua. Pe grila de start a finalei cu numarul 1, care punctează cel mai mult În clasamentul general, Pulcini a plecat din prima linie, locul al doilea, şi a reuşit să işi păstreze poziţia pe tot parcursul cursei respective, câştigată de italianul Alesio Lorandi. Florescu a luat startul din interiorul rândului 5, locul 9 aşadar, Însă aglomeraţia din cel de al doilea viraj i-a fost, să spunem fatală pentru că iesirea in decor l-a trimis pe ultima pozitie, a 34-a. A urmat o noua cursa de recuperare În care pilotul nostru a reuşit 16 depăşiri, astfel că a terminat această finală pe locul 18, poziţie de pe care urma să ia startul În cea de a doua finală. Cu puţin timp Înainte de această ultimă cursă, ploaia şi-a facut apariţia pe circuitul de la Lonato, astfel că startul a fost Întârziat cu 30 de minute, timpul necesar pentru ca toate monoposturile să treacă la cauciucurile şi setările adecvate.
Pe o astfel de suprafaţă, Pulcini s-a dovedit mai puţin experimentat şi a terminat cursa pe locul 20, În timp ce Florescu s-a descurcat foarte bine, reuşind În medie o depăşire la fiecare două dintre cele 20 de ture, astfel că pilotul român a incheiat această finală pe locul 8, poziţie care i-a adus 6 puncte preţioase În clasamentul general.