Editia 8166 - 19 apr 12:18

Final „incendiar” pentru cantonamentul „stegarilor” din Antalya

Publicat la 09 februarie 2015

Ultimul „amical” al trupei lui Lokica a fost întrerupt după jumătate de oră din cauza jocului dur practicat de adversarii din Kazahstan

Lotul lui FC Braşov s-a întors ieri din cantonamentul de la Belek (Turcia), după două săptămâni în care au disputat şase jocuri de pregătire.
„Stegarii” au reuşit să termine neînvinşi stagiul extern, după ce au reuşit trei victorii şi două remize.
Ultimul test înainte de revenirea în ţară s-a terminat mult mai repede decât clasicele 90 de minute, jocul dur prestat de jucătorii lui FC Ordabasy Shymkent (L1, Kazahkstan) născând tensiuni care puteau degenera la un moment dat într-o bătaie generală. Scorul în momentul întreruperii era de 1-0 pentru echipa din Kazahkstan, după un gol la care staff-ul „galben-negrilor” a protestat îndelung, acuzând un off-side şi un henţ. „Atitudinea adversarului a fost una vădit nesportivă. În minutul 15, Moraru a fost lovit cu cotul în figură, pe Bencun l-au călcat intenţionat prin minutul 25, iar la golul lor, validat eronat, a fost şi henţ şi poziţie de offside. Totul a culminat cu lovirea fără minge a lui Leko şi a urmat o încăierare generală. Am decis suspendarea meciului pentru că, după jocul adversarilor, riscam să plecăm cu mulţi accidentaţi”, a declarat directorul general Constantin Zotta. Trecând peste deznodământul neaşteptat al partidei, remarcăm formaţia de start trimisă de antrenorul Lokica în teren, una foarte probabil apropiată de cea cu care croatul va aborda debutul returului de campionat: Iacob - Străuţ, Leko, Artjunin, Novak - Juric, Moraru - Matei, Aganovic, Bencun - Constantinescu.
De notat ar fi şi un aspect care le-a dat mari bătăi de cap fanilor braşoveni în sezonul de toamnă, jocul apărării. Cinci meciuri fără înfrângere şi doar trei goluri primite (dintre care unul în minutul 94), dacă nu ţinem cont de jumătatea de oră de joc împotriva kazahilor, par un pas înainte pentru defensivă.
Pregătirea de iarnă se apropie cu paşi repezi spre final, staff-ul tehnic mai având la dispoziţie două săptămâni pentru a pune la punct ultimele detalii. Rămâne de văzut în ce măsură schimbarea lui Szabo cu Lokica, plus plecările lui Enceanu, Cătălin Munteanu, Madeira, Grigorie, Vagner, Machado şi Serginho, înlocuiţi de Juric, Novak, Artjunin, Şeroni, Bencun, Gabi Matei şi Cristi Ganea vor schimba faţa echipei. Suporterii „stegari” aşteaptă parcă, cu mai multă emoţie ca oricând, deznodământul acestui campionat în urma căruia vor retrograde nu mai puţin de 6 echipe. Partea bună pare a fi că, dacă anul trecut, la această vreme, situaţia în clasament era una mult mai sumbră şi totuşi s-a reuşit o salvare in extremis, acum pornim la „luptă” de deasupra liniei.