FOTBAL – LIGA 2

Final de playout: Recea-Slobozia, baraj pentru salvare

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 10 mai 2021

În acest weekend s-au disputat ultimele meciuri din playout-ul ligii secunde. U Cluj şi-a încheiat cu o înfrângere un sezon pe care trebuie să-l uite cât mai repede, 2-3 pe teren propriu cu Fotbal Comuna Recea, scrie gsp.ro. Petrolul Ploieşti a învins-o pe Aerostar Bacău, scor 2-0, în timp ce Farul Constanţa s-a impus cu Pandurii Târgu Jiu, 2-1. În fine, Ripensia Timişoara a trecut cu 1-0 de Metaloglobus Bucureşti, iar Unirea Slobozia a câştigat derby-ul pentru baraj cu CSM Reşiţa, tot 1-0. Vineri, Chiajna a câştigat de o manieră categorică primul meci al rundei 3-0 pe terenul Gloriei Buzău, unul fără o miză deosebită, căci ambele formaţii erau deja salvate matematic de la retrogradare.
Se cunosc, astfel, cele patru echipe retrogradate direct: CSM Slatina, Pandurii Târgu Jiu, CSM Reşiţa şi Aerostar Bacău. Locurile cinci din ambele serii, Comuna Recea şi Unirea Slobozia, vor disputa un baraj pentru menţinerea în Liga 2.
Clasamente finale playout: Grupa A – 1. Farul Constanţa 42, 2. U Cluj 39, 3. Metaloglobus Bucureşti 39, 4.Ripensia Timişoara 36, 5. Fotbal Comuna Recea 35, CSM Slatina 19, Pandurii Târgu Jiu 14; Grupa B – 1. Petrolul Ploieşti 42, 2. Viitorul Târgu Jiu 41, 3. Gloria Buzău 35, 4. Concordia Chiajna 34, 5. Unirea Slobozia 29, 6. CSM Reşiţa 26, 7. Aerostar Bacău 11.

Suspansul se menţine în playoff
Dunărea Călăraşi a învins-o pe Rapid, scor 3-2, în etapa cu numărul 7 din play-off-ul ligii secunde.
Rapid a deschis scorul în urma unei faze la care trebuia să se semnalizeze în prealabil ofsaid la Adrian Bălan, principalul vizat de faza fixă a giuleştenilor, notează gsp.ro. În continuarea acţiunii, mingea a ajuns la Rareş Ilie, aflat pe respingere, iar mijlocaşul oaspeţilor l-a executat de la 15 metri pe Răzvan Began. Era de-abia secunda 53. Rapid şi-a păstrat avantajul până la pauză, însă elevii lui Iosif au avut un blackout în startul reprizei secunde, când Valentin Alexandru ‘(48) şi Tudoran (‘51) au întors scorul în favoarea călărăşenilor.
Şutul expediat de Barbu şi deviat de Lopez (‘66) a restabilit egalitatea pe arena „Ion Comşa”, însă cele 3 puncte aveau să rămână la Dunărea.
„Centralul” Iulian Dima a acordat uşor penalty la duelul dintre Kanda şi Moldovan, în minutul 72. Alexandru a realizat „dubla” de la punctul cu var şi a consemnat victoria trupei lui Pustai, unde sunt salarii restante de aproximativ 6 luni!
Rapid trebuia să beneficieze de două penalty-uri în confruntarea cu Dunărea, ambele comise de Cristi Puşcaş.
În celelalte meciuri ale etapei a şaptea, FK Csikszereda a remizat cu Dacia Mioveni (2-2), iar ASU Poli Timişoara a trecut cu 2-1 de liderul U Craiova 1948.
Clasamentul playoff-ului, cu trei etape înainte de finalul campionatului: 1. U Craiova 1948 49, 2. Rapid Bucureşti 46, 3. CS Mioveni 43, 4. Dunărea Călăraşi 42, 5. ASU Poli Timişoara 39, 6. FK Csikszereda 37.