Final de drum pentru Colţea în Cupa României

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 31 martie 2016

AS Colţea 1920 - CSMS Iaşi 1-9 (0-1)

Colţea 1920 Braşov şi-a încheiat parcursul în Cupa României la futsal, după ce a fost învinsă aseară, pe teren propriu, de către formaţia de primă ligă CSMS Iaşi, scor 1-9. Băieţii antrenaţi de Radu Burciu au făcut o primă repriză excelentă, arătând, poate, cel mai bun futsal în scurta istorie a echipei. Apărare organizată, portarul Bunduc în formă excelentă, combinaţii în viteză marca Isac-Puşcaşu şi şuturi Pârvu sau Creţulescu, au fost ingredientele a aproape 40 de minute în care „alb-negrii” au arătat ca o echipă ce poate emite pretenţii la prima ligă. Mai mult, arbitrul le-a refuzat braşovenilor o lovitură de pedeapsă clară ca lumina zilei, la o intervenţie asupra „veteranului” Pârvu. Cu doar 20 de secunde înainte de pauză, ieşenii au deschis scorul cu un şut din lateral, reuşind acelaşi lucru în primul minut al reprizei secunde. Colţea a forţat imediat reeditarea unei răsturnări de situaţie, la fel ca în „optimi”, împotriva celor de la KSE Târgu Secuiesc. Creţulescu a redus din diferenţă şi a reaprins speranţele, însă ieşenii au marcat şi ei imediat. Căzuţi psihic, braşovenii nu au mai reuşit să ţină ritmul, iar finalul a însemnat goluri multe din partea oaspeţilor, dar şi mulţi nervi cauzaţi de deciizi ale arbitrului întelese doar de către el probabil. „Am făcut o primă repriză foarte bună, ne-am ridicat la nivelul adversarului de primă ligă. Pregătisem meciul pentru a marca primii şi a juca apoi pe contraatac. Din păcate, ieşenii au fost cei care au deschis scorul, iar apoi băieţii au căzut psihic. Nu cred că a fost vorba de factorul fizic, pentru că in aceeaşi formulă am dus şi meciul din optimi, care a avut şi prelungiri. A fost un parcurs frumos, acum rămâne să ne concentrăm pentru finalul campionatului”, a declarat Radu Burciu, antrenorul formaţiei braşovene de ligă secundă.