Editia 8079 - 07 dec 05:35

FC Brașov s-a impus cu 4-2 în deplasarea de la ACS Berceni

Autor:

Publicat la 23 sepembrie 2016

FC Brașov a adunat a doua victorie consecutivă cu scorul de 4-2, în deplasarea de la ACS Berceni (jocul s-a disputat la Buftea). "Stegarii" au rezolvat destul de repede soarta jocului, după un sfert de oră conducând prin reușitele lui Paul Iacob și Cătălin Stan. Imediat după pauză, Goge a făcut 3-0 pentru "galben-negrii", pentru ca gazdele să reducă din handicap prin Grumezescu (min 73). Prelungirile au mai adus două goluri, Manole înscriind pentru 1-4, iar Feraru stabilind scorul final cu un șut deviat.

"A fost un joc la discreția noastră, iar pe lângă cele patru goluri, fără să exagerez, am mai avut 10-12 ocazii. Totuși, nu se poate să primim în continuare goluri pe greșeli copilărești. E păcat de jocul pe care îl reușim pe fază ofensivă, pentru ca ne ies acțiuni frumoase, iar de bine de rău, în ultimele jocuri reușim să marcăm 3-4 goluri. Trebuie să corectăm problemele din defensivă până la jocul cu Târgoviște, pentru că adversarul va arăta altfel duminica viitoare decât cel de azi. Am punctat și plusurile și minusurile, dar una peste alta sunt mulțumit de rezultat și de parcursul reușit până acum în campionat. Așteptăm cu încredere meciul cu Chindia și sperăm să ramânem neînvinși", a declarat antrenorul Cornel Țălnar la finalul jocului.

Duminică, 2 octombrie, de la ora 15.00, "galben-negrii" vor juca pe teren propriu, în derby-ul etapei, cu Chindia Târgoviște.