FOTBAL – LIGA 2

FC Braşov, remiză în al doilea amical din Antalya

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 06 februarie 2023

După succesul din primul meci contra celor de la Shakhter Karagandy, FC Braşov e terminat la egalitate meciul cu BK Fremad Amager, echipă din liga a doua daneză. Meciul s-a terminat 1-1, „galben-negrii” revenind în meci, după ce la pauză erau conduşi. Pentru braşoveni a înscris Tudor Cociş în minutul 77, după o centrare a lui Vasile Constantin.
„Un meci bun, cu ritm foarte bun. O echipă daneză foarte bine pregătită. Un meci agresiv, cu foarte multă determinare. Sunt mulţumit de joc şi de faptul că toţi jucătorii au fost combativi. Am întâlnit un adversar care ne-a pus probleme. Una peste alta, un amical cu un ritm bun, peste nivelul ligii a doua de la noi”, a spus la finalul meciului Dan Alexa, antrenorul de la FC Braşov.
Dan Alexa a început meciul în formula: Ştefan Dobre (Andrei Ureche min. 31) – Marius Burlacu, Andrei Marc, Bradley Diallo – Sergiu Pîrvulescu, Alexandru Saim Tudor, Rareş Lazăr, Dogo Izata, Daniel Dumbravă – Eduard Lambrinoc, Milcho Angelov.
În repriza secundă, FC Braşov a ucat în formula: Andrei Ureche (Daniel Mutu min. 61) – Tomislav Sorsa, Ivan Fustar, Andrei Vasu – Andrei Lascu, Robert Boboc, Vasile Constantin, Dan Spătaru, Tudor Oltean – Kirill Kirilenko (Zoran Mitrov min. 75) , Ştefan Blănaru (Tudor Cociş min. 75).