Editia 8170 - 25 apr 20:23

FC BRAȘOV- PREGÃTIRI: Să le țină Dumnezeu năravul din jocurile amicale

Publicat la 13 februarie 2012

FC Brașov - Ujpesti Dozsa (Ungaria) 3-2 (1-1) Baza sportivă IC Santai din Belek. Au marcat: Blaze Illijoski (21),Pedro Moutinho (60),Rareș Enceanu (89)/David Barczi (7), Jevtik Nikon (85-pen

FC BRAȘOV- PREGÃTIRI: Să le țină Dumnezeu năravul  din jocurile amicale FC Brașov - Ujpesti Dozsa (Ungaria) 3-2 (1-1) Baza sportivă IC Santai din Belek. Au marcat: Blaze Illijoski (21),Pedro Moutinho (60),Rareș Enceanu (89)/David Barczi (7), Jevtik Nikon (85-pen.). FC Brașov: Mario Felguieras - Alexandru Mateiu (60 Raul Ciupe), Diogo da Silva(70 Machado),Cristi Munteanu (76 Peter Majernik), Cristi Ionescu-Nuno Viveiros (60 Mugurel Buga),Bruno Madeira (60 Davide Dias),David Distefano (70 Rareș Enceanu),Shikaze Udoji (70 Mauro Alonso) - Blaze Illijoski (75 Alin Damian), Pedro Moutinho (60 Attila Hadnagy). Antrenor: Marius Șumudică. În cel de-al 6-lea meci al stegarilor din cantonamentul din Antalya, prim-divizionara de la poalele Tâmpei s-a confruntat cu ocupanta locului 10 din Ungaria, Ujpesti Doysa Budapesta,o formație care a fost nu de mult participantă în cupele europene. Stegarii au început bine partida și în minutul 5 au o primă ocazie de a înscrie dar balonul trimis cu capul de Illijoski, la centrarea lui Udoji, din 6 metri a țintit bara. Peste alte două minute, la o mare greșeală a lui Diogo Da Silva, care a încercat să-i paseze lui Felguieras, David Barczi a interceptat și a înscris, 0-1. În minutul 21, după o posesie superioară, Illijoski a reușit să restabilească egalitatea,1-1 cu un șut de aproape.Încă din această parte a meciului arbitrul s-a întrecut în decizii eronate,de râsul lumii, nemulțumind ambele tabere. La reluare, Brașovul a continuat să aibă superioritatea după un joc bun, elevat și după primul sfert de oră, Pedro Moutinho a reluat în gol balonul venit din lovitura liberă executată de Distefano. În continuare meciul curgea spre o victorie a stegarilor, dar în min. 85 fluierașul a pus balonul la punctul cu var,un penalty total inventat, fără nici o infracțiune și Jevtik, aflat în probe la maghiari, a înscris plasat egalând situația de pe tabelă, 2-2. Când mai era un singur minut de joc, la o fază cursivă, un talent ce promite sub Tâmpa, Enceanu, a înscris pentru o victorie normală după aspectul jocului, 3-2. Marius Șumudică, nemulțumit de arbitraj La terminarea partidei, antrenorul stegarilor s-a arătat încântat de evoluția elevilor săi, dar nemulțumit de arbitraj, cum de altfel s-a arătat pe tot parcursul partidei: „Știam că Ujpest este o echipă bună,tenace cu mulți tineri de perspectivă. Mă așteptam la un meci bărbătesc, astfel că este bine că am terminat jocul fără jucători accidentați, dar și pentru că am câștigat din nou.Sunt mulțumit de rezultatele obținute în acest cantonament mai ales că am întâlnit doar echipe de primă ligă. În schimb, nu am văzut în viața mea un asemenea arbitraj. Când m-am dus la pauză să vorbesc cu centralul, mirosea a alcool. A fost o rușine de arbitraj, cu multe decizii incredibile. Nu știu în ce condiții ne vom putea antrena în țară, am înțeles că terenurile sunt înghețate.Îi înțeleg și pe jucători pentru că este greu să-i capacitezi după atâtea zile de cantonament.Eu aș fi preferat să mergem 3-4 zile acasă iar apoi să revenim pentru încă o săptămână aici în Turcia”.