Editia 8170 - 25 apr 15:31

FC BRAȘOV- PREGÃTIRI: Muncă, pregătire fizică și o remiză în primul joc amical al anului

Autor: Dan NEACªA, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 04 februarie 2013

FC Brașov- Dnepr Mogilev 0-0 Beneficiind de condiții excelente de pregătire la Complexul Miracle din Antalya, jucătorii pregătiți de Adrian Szabo (foto) au efectuat sâmbata deja primele antrenamente pe pământ turcesc

FC BRAȘOV- PREGÃTIRI: Muncă, pregătire fizică și o remiză în primul joc amical al anului FC Brașov- Dnepr Mogilev 0-0 Beneficiind de condiții excelente de pregătire la Complexul Miracle din Antalya, jucătorii pregătiți de Adrian Szabo (foto) au efectuat sâmbata deja primele antrenamente pe pământ turcesc. Colectivul tehnic al echipei a pus accent pe pregătirea tehnico-tactică a echipei, fără a neglija însă nici pregătirea fizică. „După perioada de acumulări de la Cheile Grădiștei, aici, în Antalya, avem condițiile necesare pentru a exersa și în plan tehnico-tactic. Avem și un număr suficient de jocuri în care să lucrăm la relațiile de joc și pentru a le face integrarea mai ușoară noilor veniți”, a declarat antrenorul Adrian Szabo. Ora primului joc de pregătire a găsit formația noastră cu poftă de joc, dar ținând cont de perioada stagiului, nu puteam aștepta minuni. Oricum, cu bielorușii, brașovenii au fost cei care au dus trena partidei. FC Brașov a fost echipa mai tehnică, motiv pentru care au avut și posesie superioară, au impus ritmul partidei, e drept nu foarte ridicat și a fost echipa cu inițiativa. Prima repriză Adrian Szabo a început cu Mutu- Wagner, Machado, Oltean, Cr. Ionescu- Viveiros, Madeira, Iakab, Tatar- Buga, Danquah (31 Păun). Machado a trimis periculos cu capul, dar portarul a respins în transversală (15), Buga a șutat pe lângă vinclu (40), iar Păun a preferat driblingul inutil, unui șut ce putea însemna ceva (45). Oaspeții au fost periculoși doar în minutul 33 la un balon plimbat prin fața porții brașovene după o ezitare a acestora. Repriza secundă tehnicianul brașovean a schimbat componența echipei, Marinescu- Velayos, Munteanu, Barbu, Dumbravă- Enceanu, Moraru, Dias, Popa- Paun (60 Guclu), Batin (70 Paun). Această repriză a adus o și mai mare presiune în careul bielorus, frecvența ocaziilor brașovene fiind superioară. Popa l-a servit pe Batin care a tras pe scurt, dar a respins portarul (55), șut puternic Popa, puțin pe lângă poartă (66), Batin, poziție bună, șut slab (68). Să fim corecți și să recunoaștem și ocaziile bielorușilor, la doua portarul Marinescu a intervenit proverbial (78 și 80), iar la ultima, cea mai mare a meciului, tot noul nostru portar a iesit bine și a forțat atacantul bielorus să lobeze peste el, dar și pe lângă poartă (78, 80 și 87). În fine, cel mai neimportant în această perioada de acumulări este rezultatul din meciurile amicale. Jocul echipei, crearea relațiilor între coechipieri, omogenizarea lotului recent constituit și găsirea celui mai competitiv „unsprezece” de către staff-ul tehnic sunt prioritățile acestei perioade. Sursa foto: http://BrasovFANS.ro