FOTBAL – LIGA 2

FC Braşov a terminat sezonul cu o victorie, 2-1 la Dumbrăviţa

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 08 mai 2023

FC Braşov a terminat sezonul cu o victorie şi a câştigat seria de playout din Liga a 2-a. Elevii  Dan Alexa au câştigat, în deplasare, meciul disputat cu CSC Dumbrăviţa. S-au impus cu scorul de 2-1, cu goluri semnate Zoran Mitrov şi Milcho Angelov.
Primul care a încercat poarta a fost Milcho Angelov, cu capul din 10 metri, puţin pe lângă (min. 12). Apoi Diogo Izata a şutat din interiorul careului mare, însă poartarul a reţinut cu siguranţă mingea care mergea la colţul lung (min. 22). În finalul reprizei a venit şi deschiderea de scor. Tânărul atacant Zoran Mitrov a reluat cu capul în plasă o centrare perfectă, din partea stângă, a lui Daniel Dumbravă.
Repriza a 2-a a început la fel, fără mari situaţii de gol. Prima ocazie a reprizei a adus şi egalarea, Tudor Moţiu, cu capul, scor 1-1 (min. 59). Egalitate a fost doar câteva minute, pentru că Milcho Angelov a făcut 2-1 pentru stegari. Bulgarul a reluat simplu, în stânga portarului după o degajare deviată foarte bine cu capul de Adi Chică-Roşă (min. 65).
În prelungirile partidei a debutat pentru FC Braşov şi Sebastian Racz, un tânăr atacant de doar 17 ani, promovat de la Centrul de Copii şi Juniori al clubului.
„Cred că am meritat victoria, nici nu s-a pus problema. Am fost egalaţi dintr-o neatenţie. Am avut multe situaţii, am avut bară. Am venit să câştigăm pentru că voiam să câştigăm acest play-out. E o palidă consolare, dar ăsta a fost obiectivul nostru, cred că merităm să căştigăm acest play-out pentru că în ultimele 13 – 14 jocuri nu am pierdut. Vreau să felicit Dumbrăviţa pentru că la începutul Ligii a a 2-a nimeni nu îi dădea nicio şansă. Dumbrăviţa a rămas echipa etalon a Timişului, felicit pe toată lumea care e aici. Cred eu că ei au fost surpriza campionatului. Am vrut să îi văd şi pe Boboc şi pe Mitrov, am debutat şi un băiat din academie, dar pe final. A fost un joc bun. Pregătim sezonul viitor ca să prindem play-off-ul. La cum am început, am încheiat foarte bine. La începutul sezonului nu am avut lotul format. Din lotul actual am făcut pregătirea cu vreo 7-8 jucători. Au fost probleme la inceput, apoi s-au reglat”, a spus Dan Alexa la finalul meciului.
Cu această victorie FC Braşov a reuşit să se impună în Seria B a play-out-ului, cu 44 de puncte şi un golaveraj de  23-5.
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul 1944 Spartac 0-1 şi Concordia Chiajna – Unirea Constanţa – Unirea Constanţa 0-1 au fost celelalte rezultate ale ultimei etape din Grupa B a playout-ului, iar Ripensia Timişoara a stat.

FC Braşov: Andrei Ureche – Marius Burlacu (Tudor Oltean min. 60), Ivan Fustar (cpt.), Bradley Diallo – Tomislav Sorsa, Dan Spataru (Eduard Lambrinoc min. 92), Robert Boboc (Vasile Constantin min. 74), Diogo Izata, Daniel Dumbravă – Zoran Mitrov (Adi Chică-Roşă min. 60), Milcho Angelov (Sebastian Racz min. 92)

Liga 2, playout, Grupa B: 1. FC BRAŞOV 44, 2. Chiajna 39, 3. Dumbrăviţa 33, 4. Târgu Jiu 32, 5. Progresul 29, 6. Unirea 18, 7. Ripensia 17.