HANDBAL FEMININ- LIGA NAŢIONALĂ

Fără implicare în joc, nu poţi învinge!

Publicat la 10 martie 2014

HCM Roman   -   Corona Braşov     27-24 (16-12)
HCM Roman: Tereza Pâslaru (Paula Vişan) - Dana Băbeanu 9 goluri, Ana Maria Horobeţ 5, Raluca Agrigoroaie 4, Radostina Genkova 3, Diana Druţu 3, Carmen Stoleru 2, Ana Maria Iuganu 1, Tamara Bokaric, Oana Chitacu, Rodina Krumova, Daniela Crap. Antrenor, Florin Pera.
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Olariu- Mârcă)- Oana Pop Apetrei 6, Nicoleta Tudor 5, Cristina Zamfir 5, Aurelia Brădeanu 3, Laura Chiper 2, Mihaela Briscan 1, Manuela Manda 1, Andreea Pricopi 1, Oana Cârstea, Adriana Ţăcălie, Camelia Balint-Hotea, Marinela Burghel. Antrenori: Bogdan Burcea-Vasile Curiţeanu.
Arbitri: Daniel Gurbina - Emilian Stanciu (Reşiţa).

Penultima etapă a campionatului regulat în liga feminină de handbal a programat derbyul rundei la Roman, unde gazdele de la HCM, în dorinţa fermă de a termina campionatul pe podium, au înfruntat formaţia braşoveană, scutită de grijile clasării în topul ediţiei. De aici a rezultat un joc cu o implicare deosebită a gazdelor şi cu evoluţia mai modestă a braşovencelor, care a condus la victoria oarecum neaşteptată a elevelor lui Florin Pera. A fost o primă parte a jocului echilibrată, cele două echipe conducând pe rând pe tabelă: 4-3 (7),6-7 (13),9-9  (18), 10-12 (22),  moment în care oaspetele opresc motoarele, nu mai înscriu nimic până la finalul reprizei, primind în schimb 6 goluri şi gazdele intră la pauză cu 4 goluri avans,16-12.  Eliminarea Laurei  Chiper  se pare că a dereglat mecanismul şi fetele au pierdut  încrederea că pot realiza ceva. Pe final de repriză, Stoleru face un fault de eliminare, dar este cruţată de reşiţeni. La reluare, gazdele se detaşează, 20-15 ( 36),  iar rulmentistele sunt stopate de paradele Terezei Păslaru pentru ca   peste 3 minute   scorul să capete proporţii, 22-16. Trezite la realitate  de scorul de pe tabelă, braşovencele încep recuperarea, ajungând în minutul 56 la un singur punct 25-24,  dar ultimele secvente ale meciului au precipitat echipa, una oricum bulversata. De  acest aspect   au profitat gazdele,  care mai înscriu de alte două ori şi stabilesc scorul final, 27-24. Romaşcanele şi-au dorit foarte mult victoria, au profitat de ziua mai slabă a braşovencelor,   iar în unele momente, cântarul diferit cu care reşiţenii au cântărit  „infracţiunile“, a tras mai mult spre oaspete.  Două exemple sunt edificatoare. Din tabăra gazdelor a fost eliminată o singură jucătoare pe când de la oaspete 6 jucătoare au fost eliminate temporar, ce înseamnă că o cincime din joc oaspetele au evoluat în inferioritate numerică. Romşcanele au beneficiat de 10 aruncări de la 7 metri, pe când braşovencele de doar patru. Cu toate acestea, nu greşelile comise împotriva brşovencelor au stability rezultatul, mai degrabă evoluţia slaba a Braşovului. Cu această victorie, moldovencele au cele mai mari şanse de a se clasa pe poziţia a treia, pe când Corona termină ediţia pe locul secund.