Fără fast food în școli
Autor: Andreea ALDEA
Publicat la 14 sepembrie 2007
Chips-urile, covrigeii și snacks-urile nu vor mai avea voie să fie vândute în școli și grădinițe. Cel puțin așa prevede un proiect al Ministerului Sănătății, menit să îi țină pe viitori cetățeni adulți ai României departe de riscurile obezității
Chips-urile, covrigeii și snacks-urile nu vor mai avea voie să fie vândute în școli și grădinițe. Cel puțin așa prevede un proiect al Ministerului Sănătății, menit să îi țină pe viitori cetățeni adulți ai României departe de riscurile obezității. Responsabilii din Sănătate doresc ca vânzarea alimentelor de tip fast food în magazinele din incinta școlilor și grădinițelor, să fie interzisă. Astfel de măsuri au fost luate în mai multe state europene, ca urmare a creșterii numărului de copii su-praponderali și obezi. Conform statisticilor, un copil european din cinci este supraponderal. În total, e vorba de 14 milioane de cazuri, dintre care trei milioane sunt deja obezi. În fiecare an, aproximativ 400.000 de copii ajung să aibă probleme cu greutatea. Statisticile sunt alarmante și în ceea ce îi privește pe copiii români. Astfel, 15% dintre cei cu vârste între 5 și 11 ani sunt supraponderali, iar 5% dintre aceștia suferă de obezitate.
Noul proiect de lege al Ministerul Sănătății va conține o listă cu alimentele nesănătoase care vor fi interzise în școli și grădinițe. Printre acestea vor fi incluse chips-urile, snacks-urile și covrigeii.
Copilul mic este afectat de
mâncarea nesănătoasă
Conform definiției Organizației Mondiale a Sănătății, obezitatea înseamnă excesul de țesut adipos care poate produce inconveniente pentru sănătate. În general, aprecierea obezității se face cu ajutorul indicelui de masă corporală, calculat prin raportul dintre greutatea exprimată în kilograme și înălțimea la pătrat. Sunt considerate, în general, persoane normale, sănătoase, cele care au indicele de masă corporală între 19 și 25. Sub acest nivel vorbim de subponderalitate, peste 25 vorbim de supraponderalitate, iar peste 30 este vorba despre obezitate. Cauzele obezității sunt în unele cazuri genetice, copiii moștenind de la părinți un metabolism mai „leneș”. Medicii susțin că există și un tip de obezitate hiperplastică, ce constă în creșterea numărului de celule adipoase. Acest lucru se poate produce dacă alimentația copilului este dezechilibrată, fiind hrănit cu mult mai mult decât are nevoie organismul.
Comentarii
nu este nici un comentariu
Adaugă un comentariu