Făgaraşul face puncte treptat, din păcate doar câte unul de meci

Publicat la 07 octombrie 2013

Civitas Făgăraş   - Avântul Reghin  1-1 (0-0)
Au înscris: Neamţu (90+3)/ Moldovan (72).
Civitas: Morariu - Mădulărea (78 Stanciu), Sârghe, Săndei, Onciu (77 Ţăruş)- Jakab, Cocan (72 Damian)- Colarez, Neamţu (55 Csere)- Streza. Antrenor: Nicolae Văduva.

Alte speranţe pentru o primă victorie în campionat spulberate de elevii lui Nicolae Văduva. Cu toate că au început bine, ca de fiecare dată, ratările din faze clare au fost din nou cele care amână victoria. Au avut din start trei ocazii imense de a marca. Neamţu nu a ajuns la un balon în careu (3) pentru ca peste alte trei minute să fie imitat de Sârghe, care de aproape  a reluat slab. Colarez (12) a procedat de aceeaşi manieră, amânând deschiderea scorului. La reluare, oaspeţii  au apărut în teren mai decişi şi în min. 55 şi 62 au ţintit de două ori bara, iar pe contraatac Neamţu l-a lansat pe Streza, care a ajuns întârziat la minge. În minutul 72, la o fază rapidă a oaspeţilor, Colarez a respins balonul, ajuns însă la Moldovan care a înscris, 0-1. În ultimul minut, făgărăşenilor li s-a anulat un gol  pe considerent de fault în atac, dar totuşi, în prelungiri, ei au egalat după lovitura liberă executată de Ţăruş, Neamţu a marcat tot după o lovitură cu capul, 1-1.

În derbyul seriei Zagonul a făcut egal şi a rămas neînvinsă
Runda a VI-a a programat unul din principalele meciuri la Piteşti, unde echipa argeşeană, o formaţie puternică, cu jucători care au experienţa meciurilor din eşaloanele superioare, Tameş, Dulcea sau Baicu, nu a putu trece de formaţia covăsneană din Zagon. Echipa lui Călin Moldovan a depăşit acest hop dificil, obţinând un rezultat de egalitate, fără goluri şi se menţin în continuare pe primul loc. Este singura echipă care pe parcursul celor 6 etape nu a primit gol! Antrenorul Călin Moldovan ne-a declarat după meci, „ne aflăm pe primul loc, dar noi nu ne gândim decât la meciul care urmează. Luăm totul pas cu pas, fiecare meci îl tratăm la victorie şi dacă avem culoar spre promovare, nu ne dăm la o parte, datr noi avem ca obiectiv locurile 1-6”. Din celelalte rezultate, surprinde egalul celor din Păpăuţi la Bradu ca şi victoria târgoviştenilor  la Titu.

Rezultatele complete ale  rundei a VI-a
SCM Argeş Piteşti - FC Zagon 0-0; Fortuna Poiana Câmpina - Conpet Ploieşti   2-2 (0-2). Munteanu (66), Vişan (81)/Abba (22), Gheorghe (32). Chindia Târgovişte - FCM Câmpina 2-0 (0-0). Grigore (85), Bucă (90). Atletic Bradu - FC Păpăuţi 3-3 (2-2). Pandluţă (5.16), Şerban (70)/ Dămoc (30)Preda (37-pen.), Sala (74). Urban Titu - FCM Târgovişte 0-2 (0-2). Banu (3), Timofte (31).