HANDBAL MASCULIN- DIVIZIA A

Făgăraşul a luat patru puncte şi e la mijlocul clasamentului

Publicat la 09 octombrie 2013

HCM Făgăraş - „U” Transilvania Cluj  23-23 (10-17)
HCM Făgăraş: Adrian Şuteică( Iulian Pică)- Silviu Gângă 5, Bogdan Dincă 4, Ovidiu Pasăre  4, Bogdan Rău 3, Andrei Luca 3, Gabriel Bucşa 2, Mihai Blaga 1, Răzvan Moldovan 1,Paul Geică, Robert Voica, Claudiu Mânea, Cristinel Manta. Antrenor: Dumitru Opriş.
Făgărăşenii au disputat două meciuri consecutive, între care şi cel cu principala favorită la promovare, Universitatea Transilvania Cluj, retrogradată din primul eşalon. Tânăra formaţie făgărăşeană a început meciul copleşită de importanţa partidei şi în prima repriză au încheiat-o defavorabil cu un minus de 7 goluri (10-17). Îndrumaţi la pauză de antrenorul Dumitru Opriş, tinerii făgărăşeni au intrat pe teren hotărâţi de a întoarce rezultatul. Şi în mare măsură au reuşit. Până în minutul 43 gazdele au înscris de 7 ori fără să primească gol. Oaspeţii, mai experimentaţi au revenit şi în min. 52 aveau un avans de 3 goluri, 19-22. Tinerii echipei gazdă nu s-au lăsat intimidaţi şi pe un final de infarct au reuşit un egal, foarte aproape de o victorie pentru că în ultimele cinci minute au ratat 3 aruncări de la 7 metri şi au mai avut şi 2 situaţii de unu la unu cu portarul advers, ratate. Cu 25 de secunde înainte de final, la scorul de 22-23, gazdele au avut de executat un nou 7 metri pe care tânărul Silviu Gângă l-a transformat pentru 23-23. În celălat meci din deplasarea de la Sighişoara, cu Naţional, făgărăşenii s-au impus cu 29-21.