Editia 8166 - 19 apr 12:50

Făgărășenii intră în vacanță lideri

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 14 decembrie 2010

HCM Făgăraș - HC Arad 33-21 (22-15) HCM Făgăraș: Adrian Șuteică (Gabriel Șofronici)-Daniel Bera 11, Bogdan Dincă 8, Horia Marinescu 6, Daniel Dobrin 5, Ciprian Lazea 2, Bogdan Rău 1, Claudiu Mânea, Mihai Cotinghiu, Adrian Pasăre, Alexandru Dedu, Klaus Ungar, Sergiu Judele

HCM Făgăraș - HC Arad 33-21 (22-15) HCM Făgăraș: Adrian Șuteică (Gabriel Șofronici)-Daniel Bera 11, Bogdan Dincă 8, Horia Marinescu 6, Daniel Dobrin 5, Ciprian Lazea 2, Bogdan Rău 1, Claudiu Mânea, Mihai Cotinghiu, Adrian Pasăre, Alexandru Dedu, Klaus Ungar, Sergiu Judele. Antrenor: Dumitru Opriș. În ultimul meci din acest sezon făgărășenii au susținut un meci greu în compania unei foste prim divizionare din Arad. O primă repriză bună, în care dominarea gazdelor a fost totală când au luat un avans de 7 goluri. La reluare oaspeții pentru moment au refuzat să intre în teren, fără să aibă vreun motiv, care a deconectat formația locală. După un început bun al reprizei secunde, când diferența s-a mărit la 8 goluri a intervenit o inexplicabilă relaxare de care au profitat oaspeții și în min. 51 aceștia au egalat la 29-29. A fost o victorie care a păstrat formația pregătită de Dumitru Opriș pe primul loc al clasamentului la 4 puncte diferență de formația din Sânicolau Mare cu care se va confrunta pe 29 ianuarie când campionatul se va relua. Clasament 1. Făgăraș 9 8 0 1 298-246 16 2. Sânnicolau 9 6 0 3 272-280 12 3. Poli II Tm. 9 5 0 4 257-263 10 4. U Craiova 9 4 0 5 293-280 8 5. HC Arad 9 4 0 5 266-257 8 6. CSM Lugoj 9 0 0 9 215-275 0 Celelalte rezultatele ale etapei: CSM Lugoj - Unirea Sânnicolaul Mare 26-29 (11-14); Universitatea Craiova - Poli II Timișoara 30-34 (15-14). Etapa următoare, ultima a returului, 29 Ianuarie 2011: Unirea Sânnicolau-HCM Făgăraș; HC Arad -” U” Craiova; Poli II Timișoara-CSM Lugoj.