HANDBAL MASCULIN - LIGA II

Făgărăşenii au terminat învingători în Bănie

Publicat la 10 martie 2015

Universitatea Craiova - HCM Făgăraş 23-33 (12-15)
HCM Făgăraş: Adrian Şuteică (Radu Ivanov) - Bogdan Dincă 7 goluri, Ovidiu Pasăre 7, Eugen Frăţilă 6, Andrei Lefter 4, Robert Voica 3, Andrei Naghi 2, Paul Giurgiu 2, Claudiu Mânea 1, Răzvan Moldovan 1. Antrenor: Dumitru Opriş.

În etapa a 17-a a diviziei secunde, formaţie făgărăşeană a obţinut o victorie categorică în Bănie unde s-a confruntat cu o fostă formaţie de primă ligă. Elevii îndrumaţi de antrenorul Dumitru Opriş au condus cap-coadă. În min. 11, făgărăşenii conduceau cu 8-2 pentru ca ridicând piciorul de pe acceleratie la pauză să se intre la cabine cu numai 3 goluri diferenţă (12-15). La reluare, făgărăşenii au luat meciul în serios şi în minutul 50 aveau 10 goluri avans, 17-27, diferenţă cu care s-a încheiat partida. Meritul este al întregii echipe care în ultima perioadă de timp este în evidentă creştere de formă şi asaltează podiumul seriei secunde. Din păcate braşovenii de la Rom Cri nu s-au putut deplasa la Oradea pentru a disputa meciul cu CSM pentru că nu au avut resurse financiare promise. Pe facebook, conducerea clubului de sub Tâmpa atenţionează despre reculul handbalului masculin braşovean.
Celelalte partide ale rundei nu a adus rezultate surpriză, formaţia reşiţeană conducând seria vestică fără punct pierdut: CSM Satu Mare - Poli II Timişoara 38-29 (18-14); Universitatea Cluj - HCM Sighişoara 37-32 (22-18); HC Adrian Petrea Reşiţa - Unit Alba Iulia 48-19 (22-9); Potaisa II Turda - Minaur II Baia Mare 29-37 (9-20); Naţional Sighişoara - HC Sibiu amânat.

x echipe penalizate

Etapa viitoare, 14 martie: Poli II Timişoara - Potaisa II Turda (în tur 10-0), Minaur Baia Mare - Naţional Sighişoara (24-17), HC Sibiu - Adrian Petrea Reşiţa (20-36), Unit Alba Iulia - Universitatea Cluj (22-36), HCM Sighişoara - Universitatea Craiova (32-43), HCM Făgăraş - CSM Oradea (0-10), Rom Cri Braşov - CSM Satu Mare (29-38).