Făgărăşenii au pierdut după ce au condus cu 2-0!

Chindia Târgovişte - Civitas Făgăraş  4-2 (2-2)
Spectatori, 100.
Au înacris: Anton (26), Bucă (44), Honciu (60), Cherchez (63)/  Neamţu (11),Streza (16).
Cartonaş roşu, Săndei (60) pentru cumul de avertismente.
Civitas: Murariu - Stanciu, Săndei, Sârghe, Căpăţână (46 Mădulărea)- Jakab, Onciu - Damian (70 Cocan), Neamţu (46 Ţăruş),Csere (61 Stamate)- Streza. Antrenor, Nicolae Văduva.

În fata unei echipe de tradiţie din Cetatea de Scaun, tinerii făgărăşeni au început în forţă şi după primul sfert de oră al meciului conduceau cu 2-0! Damian a executat un
corner  şi în careul oaspetilor s-a produs o învălmăşeală de unde Neamţu a reluat în plasă, 0-1 (11). Nu au trecut decât cinci minute şi la un contraatac colectiv, Streza a trimis cu capul din 10 metri, 0-2 (16)! În minutul 30 putea fi 3-0 dar Neamţu a preluat din careu şi a trimis de puţin pe lângă poartă. Dacă făgărăşenii au ratat, în minutul 26 la şutul lui Anton, Murariu a respins şi acelaşi Anton a reluat în gol, reducând din diferenţă. S-a făcut 2-2 (44) la o fază prelungită de atac a gazdelor după un corner Bucă a trimis în plasă pentru 2-2. Făgărăşenii încep mai bine şi la reluare, sunt mai mult prezenţi în careul gazdelor. În minutul 60 la un contraatac al gazdelor, Săndei l-a agăţat pe Honciu şi a primit al doilea galben şi implicit pe cel roşu. Penaltiul executat de acelaşi Onciu este parat de Murariu, care a respins, dar Honciu a revenit şi a trimis în plasă, 3-2. Oaspeţii, restanţieri la pregătirea fizică şi a relaţiilor de joc au făcut pasul înapoi şi Cherchez a profitat de faptul că Stamate a aluncat şi a marcat şi el, stabilind scorul final 4-2 (63). Lipsa de omogenitate şi faptul că echipa nu a avut omogenitate, stabilind lotul cu doar patru zile înainte de startul campionatului a fost principala cauză a eşecului. Conducerea echipei speră ca pe parcurs echipa să arate o cu totul altă faţă şi pe finalul meciurilor, atunci când forţa fizică cedează.

Debut fără rezultate surpriză în seria 6
Seria din care face parte şi formaţia făgărăşeană nu a avut rezultate surprinzătoare. Poate faptul că Fortuna, care în acest sezon s-a mutat la Câmpina, a pierdut la Bradu, o formaţie fără mari pretenţii, poate fi considerată o surpriză. Cealaltă echipă din Cetatea de Scaun, FCM  Târgovişte a pierdut  la Reghin cu echipa cu care a fost vecină în ediţia trecută de campionat.

Rezultatele primei runde:
Avântul Reghin - FCM Târgovişte 3-0 (1-0). Bucin (39,50- pen.),Truţă (65).
Urban Titu - SCM Piteşti 1-2 (1-0). Ivaşcu (25-pen.)/ Dulcea (47), Albu (50).
Atletic Bradu - Fortuna Poiana Câmpina 2-1 (1-1). Savu (43-autogol), Niculescu (60)/ Munteanu (45-pen.).
FCM Câmpina - Conpet Ploiesti s-a disputat după închiderea ediţiei.
FC Păpăuţi - FC Zagon 0-2.