Publicat la 10 octombrie 2013

Conpet Ploieşti - Civitas Făgăraş  3-1 (1-0)
Au înscris: D.Gheorghe (21), Munteanu (61), Iancu (88)/ Damian (90-pen.)
Civitas: Morariu - Mădulărea (65 Stanciu), Sârghe, Onciu, Căpăţână- Jakab, Cocan (60 Streza)-Colarez, Neamţu, Ţăruş (46 Manole, 65 Csere)- Damian. Antrenor: Nicolae Văduva.

Meci echilibrat în care gazdele au fost mai pragmatice şi şi-au apropiat victoria ,prima din acest campionat.Cei care au fost mai aproape de a înscrie au fost oaspetii care în minutul 2 au şansa golului, dar Damian s-a complicat şi a pierdut mingea. În minutul 21 gazdele au deschis scorul prin Gheorghe, 1-0.  Şi la reluare jocul a fost echilibrat, dar cei care au găsit mai bine drumul spre gol au fost ploieştenii care au înscris în min. 61 prin Munteanu din lovitură liberă şi 88 prin Iancu, la o greşeală de marcaj. Golul făgărăşenilor a fost înscris de Damian din penalty în ultimul minut de joc, ca urmare a unui fault asupra lui Colarez.

Trei echipe se luptă pentru promovare
În topul clasamentului, trei echipe s-au detaşat de pluton, care cu siguranţă vor lupta pentru promovare. Echipa covăsneană din Zagon a învins la limită o altă candidată, Fortuna conducând în continuare fără să fi primit gol. Chindia a învins la Reghin în ultimul minut de joc, iar formaţia piteşteană a realizat scorul etapei în meciul de la FCM Târgovişte.

Rezultatele complete şi marcatorii etapei a VII-a „intermediară”:
FCM Târgovişte -SCM Argeş Piteşti 1-5 (1-1). Mândru (17)/Albu (25,60,82),Călin (60),Nilă (61). FC Zagon - Fortuna Poiana Câmpina 1-0 (0-0). Miricescu (86). Avântul Reghin - Chindia Târgovişte  0-1 (0-0). Pârvu (90).
FCM Câmpina-Atletic Bradu 3-2 (2-1). Burloiu (16), Cătană (41), Nae (72)/Păvăluţă (45), Jenaru (80).  FC Păpăuţi -Urban Titu 4-0 (2-0), Preda (18),Leonte (35),Voicu (65,75).