Evoluţie onorabilă în „sferturile” campionatului

Publicat la 04 aprilie 2014

CSM Târgovişte  -  Olimpia CSU Braşov   79-64 (22-23, 27-14, 15-13, 15-14)
CSM Târgovişte: Ancuţa Stoienescu 24 (8), Chrisy Givens 20, Porchia Green 12, Lenita Sanford 12, Britney Jones 7 (1), Jeanna Smith 4, Andreea Huţanu. Antrenor, Dan Fleşeriu.
Olimpia: Zdenka Kovacevic 21 (2),Sonia Ursu- Kim 17 (3), Gabriela Irimia 9(1), Carla Bartee 7 (1), Simina Avram 5 (1), Andra Haas 3 (1), Vladinka Erak 2, Mădălina Cioroiu, Ana Ferariu. Antrenor, Dan Calancea.

În prima manşă a sferturilor de finală ale campionatului primei ligi la baschet feminin, „olimpicele” braşovene s-au confruntat în deplasarea de lângă Turnul Chindiei, cu una dintre favoritele la careul de aşi ai campionatului, fosta campioană din Tărgoviste. Tinerele  componente ale echipei de sub Tâmpa au avut o evolutie deosebit de bună, punând la grea încercare  puternica formaţie gazdă. După un prim sfert  câştigat de oaspete, în sfertul al doilea gazdele au profitat de unele ezitări ale braşovencelor şi au câştigat sfertul la 13 puncte diferenţă, care a consfiinţit până în final victoria gazdelor pentru că în cele două sferturi ale reprizei secunde elevele lui Dan Calancea au ţinut aproape pierzând de fiecare dată la două şi respectiv un punct. Evoluţia braşovencelor a fost apreciată şi demonstrează creşterea evidentă de valoare, iar manşa a doua ce se va disputa mâine de la ora 17 în sala braşoveană poate să aducă victoria  gazdelor şi să egaleze situaţia la general.

Mulţumire manifestată de coach- ul braşovean
La încheierea partidei, antrenorul formaţiei braşovene, Dan Calancea, era mulţumit de evoluţia elevelor sale sperând într-o evoluţie superioară în cel de-al doilea meci: „A fost un meci extrem de disputat. Vreau să le felicit pe jucătoare pentru jocul prestat. Îmi pare rău că nu am putut produce surpriza în această seară (n.n. miercuri). Nimic nu poate fi mai frumos  decât  să joci de la egal la egal cu o pretendentă la titlu. Sper ca în al doilea meci al play- off-ului să facem un joc la fel de bun  şi de ce nu, chiar să producem surpriza”.

Favoritele învingătoare în prima manşă
În celelalte dispute ale primei manşe, echipele din prima parte a campionatului s-au impus fără probleme. Campioana ICIM a dispus de timişorence fără probleme, iar alba-iulienele au trecut peste bronzul ediţiei precedente, vecinele din Sf. Gheorghe, pe care le-au  au învins la scor formaţia din Alexandria.
Rezultatele complete ale primei manşe ale sferturilor de finală: BC Goldiş ICIM Arad - Danzio Timişoara 76-40 (48-17); Sepsi Sf. Gheorghe - CSB Teleorman Alexandria 83-54 (52-29); CSU Alba Iulia - CSM Satu Mare 81-55 (43-30).
Manşa a doua a sferturilor de finală va avea loc astăzi, echipele care au evoluat în deplasare vor fi la retur gazde.