Corona (antr. Nicolae Manea): Marc- Burlacu, Forika, Damian, Kanon- Chirciu, Olariu, Stere (58 Rafael Stănescu), Vl. Munteanu- Buş ( 46 Fl. Stângă), Coman (84 Fl. Manea).
Oţelul (antr. Ionuţ Badea): Brăneţ- Antunes, Sârghi, Sergiu Costin, Murgoci- Neagu (88 Adăscăliţei), Giurgiu, Milea (83 Filip)- Astafei, Vinicius (90 Paraschiv), Iorga.
Avertismente: Milea (48), Astafei (58), Neagu (86)/ Burlacu (56 şi 88)
Eliminare: Burlacu (88)
Arbitru: George Găman (Craiova).
Asistenţi: Valentin Avram, Iulian Radu (ambii Bucureşti).

Interes peste aşteptări la primul meci al Coronei la nivel înalt. La tribuna II deşi apăreau însemnele sponsorului  celeilalte echipe din Braşov, trona un imens banner cu ASC Corona 2010 Braşov. Peste 5000 de oameni au dorit să asiste la o premieră, insolita apariţie a unei alte echipe braşovene, alta decât cea obişnuită să calce iarba de pe „Tineretului”. Începutul meciului a fost echilibrat, nu s-a văzut diferenţa dintre o fostă campioană şi o echipă venită succesiv din ligi inferioare. Prima ocazie a avut-o Coman, dar lovitura sa de cap nu a avut consistenţă (19). Oaspeţii au mizat pe un joc combinativ cu apariţii surpriză ale rapizilor Astafei şi Iorga, anihilaţi bine de defensiva braşoveană. Coman a avut cea mai mare ocazie (42), dar a trimis pe lângă poartă. În replică, minutul următor, Vinicius a căutat vinclul porţii lui Marc, dar a trimis la o palmă de bară. Forika a salvat şi el în faţa lui Astafei (44) şi repriza s-a încheiat cum începuse, 0-0. O repriză echilibrată, nu şi spectaculoasă care din păcate a demonstrat încă o dată, dacă mai era nevoie, nivelul scăzut al fotbalului nostru. Şi nu ne referim aici doar la echipele pe care le-am urmărit aseară, aşteptări înşelate venind dinspre echipe cu pretenţii, Dinamo sau CFR de exemplu. Repriza secundă a început cu Corona la „pupitru”. A intrat Stângă şi Stere a fost „împins” mai sus. Urmarea? „Machidonul” a fost oprit suspect de ciudat în careu, apoi acelaşi mijlocaş l-a deschis excelent pe Coman, care după o preluare scurtă, a trimis la o palmă de vinclu (47). Marc a avut o intervenţie miraculoasă la şutul lui Neagu şi apoi a revenit rapid în faţa lui Astafei (49). După minutul 55, inexplicabil, Corona cedat iniţiativa şi gălăţenii dădeau impresia că deţin controlul jocului. În minutul 71 inevitabilul s-a produs. La o fază în care Marc a fost magistral scoţând două mingi de gol, Olariu l-a faultat pe Antunes şi s-a dictat penalty şi eliminare. A bătut Vinicius, mingea a lovit bara în stânga lui Marc şi s-a dus în colţul celălalt, 0-1 (73). În avantaj pe tabelă şi cu om în plus pe teren, Oţelul a gestionat relativ uşor finalul meciului şi a obţinut o victorie nesperată după aspectul jocului. „Bomboana pe colivă” a pus-o arbitrul Găman care i-a arătat uşor al doilea „galben” lui Burlacu şi l-a eliminat.