Editia 8170 - 25 apr 10:54

EUROPA LEAGUE Steaua, deloc inferioară nemților

Publicat la 24 sepembrie 2012

VfB Stuttgart - Steaua București 2-2 (1-1) Stadion VfB Arena Spectatori: 16800 Au înscris: Ibisevic (5), Niedermeier (85)/ Chipciu (6), Rusescu (80) Steaua: Tătărușanu- Georgievschi, Szukala, Chiriches, Pârvulescu (81 Latovlevici)- Prepeliță (46 Rusescu), Bourceanu, Filip (46 Pintilii)-Popa, Nikolici, Chipciu

VfB Stuttgart - Steaua București 2-2 (1-1) Stadion VfB Arena Spectatori: 16800 Au înscris: Ibisevic (5), Niedermeier (85)/ Chipciu (6), Rusescu (80) Steaua: Tătărușanu- Georgievschi, Szukala, Chiriches, Pârvulescu (81 Latovlevici)- Prepeliță (46 Rusescu), Bourceanu, Filip (46 Pintilii)-Popa, Nikolici, Chipciu. Antrenor, Laurențiu Reghecampf. Arbitru: Serge Gumienny Asistenti: Walter Vromans,Frank Bleien (Toți din Belgia ). Cartonașe galbene: Kvist (29),Ulreich (80). Prima rundă a grupelor europene a fost de bun augur pentru cele două echipe românești care au ajuns la această fază, CFR Cluj în Champions League, iar Steaua în Europa League. „Ceferistii”, după victoria de la Braga l-au determinat pe Gigi Becali să declare că „suntem obligați să obținem un rezultat pe măsură în Germania pentru ca Paszkany să nu râdă de noi”. Patronul clujean nu are cum să râdă după evoluția roș-albaștrilor care au obținut un egal la principala favorită a grupei EVfB Stuttgart. Meciul a început fără menajamente și fără tatonări și în minutul 6 scorul era deja 1-1. Ibisevici profită de o eroare a lui Chiricheș (4) iar două minute mai târziu, fostul stegar Alex Chipciu finalizeză pasa de la Nicolici. Pe final, steliștii au fost aproape de o victorie după 55 de ani în Germania, după ce au condus în min, 80 prin penaltiul realizat de Popa și transformat de Rusescu. A venit însă minutul 85 și Nierdemaier a reluat cu capul un balon venit din corner și a egalat, 2-2. Astea au fost acțiunile concretizate pe tabelă, dar șvabii au trecut pe lângă victorie atunci când au avut 3 acțiuni irosite și de două ori balonul a fost oprit de bare în minutele 53 și 68 trimise acolo de același Cacau. Acțiunile gazdelor au fost stopate de Tătărușanu care de data aceasta și-a meritat titlul de erou al echipei, care a scos această remiză ca și în sezonul trecut în meciul cu Schalke 04. Dacă atunci după acea remiză albă a urmat calificarea în primăvara europeană, de ce nu ar fi și de data aceasta? În cel de-al doilea meci al grupei E, FC Copenhaga - Molde 2-1 (1-1). Au marcat, Claudemir (20), Cornelius (74) / Papa Diouf (45). Clasament 1. FC Copenhaga 1 1 0 0 2-1 3 2/3. Steaua Bucuresti 1 0 1 0 2-2 1 VfB Stuttgart 1 0 1 0 2-2 2 4. Molde 1 0 0 1 1-2 0 Etapa viitoare 4 octombrie Steaua București - FC Copenhaga și Molde - Stuttgart.