Etapă perfectă, patru din patru

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 13 martie 2023

Toate echipele braşovene din C5 au câştigat în prima etapă din 2023

Echipele braşovene din Liga a 3-a au început perfect sezonul de primăvară. Cele patru formaţii şi-au câştigat jocurile din etapa a 16-a, antepenultima din sezonul regulat.
SR Braşov s-a impus la Păuleşti, scor 2-1 (0-1). M. Ion a deschis scorul în minutul 18, iar Horia Popa l-a majorat la jumătatea reprizei secunde, din penalty (67). Gazdele au redus din diferenţă prin Vintilă (69), însă nu au mai reuşit să înscrie până la final.
Olimpic Cetate Râşnov  (foto 2) a câştigat şi ea în deplasare, la KSE Târgu Secuiesc, cu goluri semnate de Gheţu (45+1), Drugă (52, din penalty) şi Solovăstru (89).
Echipele antrenate de Ionel Pârvu şi Lucian Petre îşi consolidează, astfel, poziţiile de playoff.

„Urşii” au săltat trei locuri
Au învins şi cele două trupe din partea inferioară a clasamentului.
ACS Kids Tâmpa Braşov (foto 3) a reuşit o victorie senzaţională în faţa liderului C5, CS Blejoi. „Urşii” au câştigat cu 5-2 (2-2), deşi au evoluat o repriză întreagă cu un om în minus. Braşovenii au fost conduşi cu 1-0 şi 2-1, dar au întors rezultatul. Atacantul Iulian Nechita a fost omul meciului, cu patru reuşite (23, 44, 53, 90+5). Nici Covalciuc nu s-a lăsat mai prejos, înscriind cu un şut superb de la aproximativ 30 de metri (72). „Urşii” au evoluat toată repriza a doua cu un om în minus, după ce Cupu a primit cartonaşul roşu la ultima fază a primei reprize. Şi portarul Tudor Alexa s-a făcut remarcat contra prahovenilor, apărând un penalty în minutul 35 la scorul de 2-1 pentru oaspeţi.
„Un joc bun făcut de băieţi împotriva liderului. Un lider care a demonstrat în prima repriză că nu degeaba este pe primul loc. Însă, în repriza a doua am arătat adevăratul spirit al Kids Tâmpa. În ciuda faptului că am jucat cu un om mai puţin. Am reuşit să întoarcem rezultatul şi să terminăm partida cu un avantaj de 3 goluri pe tabelă. O victorie meritată pentru noi. Avem un lot bun şi numeric şi calitativ, cu mulţi jucători tineri, care vor apărea din ce în ce mai mult în peisajul Ligii a 3-a. Aşteptăm acum cu o încredere şi mai mare meciul următor”, a declarat Vasile Tatarciu, unul dintre antrenorii principali ai Kids Tâmpa, echipă care a urcat trei poziţii în clasament, până pe şase.
De asemenea, Olimpic Zărneşti a câştigat duelul cu echipa secundă a lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 4-0 (0-0). Au marcat pentru trupa lui Mihai Stere I. Şerban (48), Berloiu (51), B. Marinescu (54) şi Crihan (90+2).
În celălalt duel din Seria a 5-a, CSO Plopeni şi AFC Odorheiu Secuiesc au remizat, scor 0-0.