Editia 8171 - 26 apr 09:10

FOTBAL- LIGA 1

Etapa meciurilor egale şi a erorilor de arbitraj!

Publicat la 27 octombrie 2014

Runda XII-a a primului eşalon fotbalistic a fost în primele cinci dispute o rundă a meciurilor egale. În primul meci al etapei, fosta campioană Oţelul Galaţi a înscris primul gol  în min.73 al meciului cu Gaz Metan, după 5 partide în care primise12 goluri fără să înscrie vreunul. Are la activ o singură victorie, cu Rapid, fiind una din principalele candidate la retrogradare. Sub Tâmpa, a fost meciul  marilor erori de ambele părţi, gazdele, oaspeţii, dar mai ales arbitrul zălăuan, Paul Unimantan. Într-un derby moldav, nemţenii şi ieşenii au „dat la pace”, rezultat egal la 2 care a nemulţumit ambele combatante. Clujenii universitari, cu toată revenirea din repriza secundă când au recuperat cele două goluri primite, au rămas doar cu egalul. La Botoşani, Rapidul s-a aflat la a cincea etapă fără victorie, afundându-se tot mai mult în nisipurile mişcătoare ale matineului. Se află la trei puncte de aerul curat al salvării, dar la -9 la adevăr, o adevărată piatră de moară atârnată de picioare. Astăzi, în nocturna de la Giurgiu  se vor confrunta în ultimul meci al rundei două foste echipe ploieştene, Astra şi Petrolul, într-un meci în care orice rezultat este posibil. Ambele se luptă pentru o poziţie pe podium.

Un egal nefolositor Oţelului
Oţelul Galaţi  -  Gaz Metan Mediaş  1-1
(Cristea 74/ Dan Roman 30).
Meci disputat pe un timp potrivnic fotbalului, ploaie persistentă şi temperatură redusă. În min. 30, Dan Roman a marcat un gol surprinzător cu un şut din 20 metri. La reluare, Hotoboc se remarcă în minutele 50 şi 60 în faţa lui Buzean şi Curtean care puteau duce diferenţa la 2-3 goluri. În min. 74, Cernat  centrează pentru Cristea care egalează.

Derby-ul moldovean a avut două reprize distincte
Ceahlăul Piatra Neamţ  -   CSMS Iaşi 2-2 (Cârjan 59, Mândruşcă 66/ Novac 14, Lopez (42).
Numai 200 de spectatori au fost la un derby care a avut două reprize distincte. În prima, ieşenii au înscris de două ori în min. 14, când Novac reia pentru ieşeni centrarea lui Bosoi şi deschide scorul pentru ca Wesley să ducă scorul la 0-2 în min. 42. Când echipa din Copou se considera cu saci în căruţă, nemţenii  au turat motoarele şi cu toa-te că aveau probleme financiare mari, au înscris de două ori prin Cârjan în min. 59 şi Mândruşcă în min. 66 , egalând situaţia.

Meci spectaculos pe Someş
Universitatea Cluj  -   Viitorul Constanţa  2-2
(Ceppelini 66, Grovenberch 70/ Mitriţă 22, Mitrea 45-pen)
Puştii lui Gică Hagi, cu el pe banca tehnică, au realizat un meci deosebit de eficace şi spectaculos şi la pauză aveau deja un avantaj de două goluri. În min. 22, Mitriţă trimite o ghiulea din 25 la vinclu pentru ca în min. 44, Tănase să fie agăţat de tricou, iar penalty-ul  executat de Mitrea să ducă scorul la 0-2. La reluare, puştii par mulţumiţi, mai scad din turaţie, permiţând universitarilor să reducă din diferenţă prin Ceppelini, iar Grovenberch să egaleze.

Rapid, fără replică în Bucovina
FC Botoşani  -  Rapid Bucureşti  3-0
(Martinus 7, Ngonkcem 25, Vaşvari 53-pen.)
O posesie clară de 58%, un procent de 16-6 a şuturilor la poartă şi 9-4 a celor pe poartă sunt elementele care au dus la a 6 victorie bucovineană şi a şaptea înfrângere rapidistă din actualul sezon. Încă din start gazdele pun stăpânire pe joc, înscriu în min. 7 prin Martinus la pasa lui Rusell, recidivează în min. 25 prin Ngonkcem pentru a încheia disputa în min. 53, când Iacob îl faultează pe Fulop, iar penalty-ul este transformat de Vasvari.

Astăzi se joacă fostul derby ploieştean
Astra Giurgiu  (4)  -   Petrolul Ploieşti (3)
(21:00 - Look TV)
                    14  2  6  6  13-18
La Giurgiu    7  2  4  1     8-6

Astăzi, runda a 12-a se încheie la Giurgiu, unde se vor confruta vecinele de clasament, Astra şi Petrolul, fostele echipe ploiştene, înainte ca echipa lui Ion Nicolae să fie mutată pe Dunăre. Ambele au pătruns în Europa, dar numai Astra a reuşit calificarea în grupele E.L. Astra a evoluat în Scoţia de unde a revenit învinsă de Celtic. În campionat în ultimele cinci partide giurgiuveni au o singură victorie, pe când Petrolul are trei succese.
Pentru a rămâne în cărţile podiumului fiecare ţinteşte victoria, orice altă situaţie le-ar periclita eventuala calificare în Cupele europene. Ambele echipe se prezintă cu alţi tehnicieni , la Astra va debuta la intern  Oleg Protasov pe când la Ploieşti a revenit de patru etape Gigi Mulţescu.