Editia 8170 - 25 apr 14:18

Etapă bună pentru echipele brașovene

Publicat la 25 octombrie 2010

Runda a 9-a a campionatului ligi a III-a a adus liderei seriei a VI-a prima înfrângere din acest campionat. Seso Câmpia Turzii a cedat echipei din Ungheni care cu acest prilej a urcat pe locul secund, după formația băimăreană

Runda a 9-a a campionatului ligi a III-a a adus liderei seriei a VI-a prima înfrângere din acest campionat. Seso Câmpia Turzii a cedat echipei din Ungheni care cu acest prilej a urcat pe locul secund, după formația băimăreană. Pe primul loc a revenit formația Maramureșeană, retrogradată în acest sezon din liga a II-a, care însă a câștigat cu mare greutate în al trei minut al prelungirilor în compania a rezervelor din Mediaș. Formațiile brașovene se mențin imediat sub podium. Unirea Tărlungeni a realizat scorul etapei în compania ultimei clasate din Cluj iar SCM-Corona, după ce a condus la pauză cu 2-0 la Florești a trebuit să se mulțumească cu un singur punct. În subsol alături de Sănătatea Cluj, fără nici o victorie, echipa din Odorhei a pierdut la Zlatna iar echipa din Dej a stat. În etapa următoare formațiile brașovene au posibilitatea de a-și mai trece în cont alte puncte întregi pentru că întâlnesc adversari abordabili, Unirea la Odorhei iar SCM-Corona, sub Tâmpa în compania echipei din Dej. Scorul rundei la Tărlungeni Unirea Tărlungeni - Sănătatea Cluj 3-0 (2-0). Au înscris: Cercel 40, L. Nicolae 42, Kurtuly 70-pen. În compania ultimei clasate Unirea a evoluat bine, a avut mai mult inițiativa și a realizat scorul etapei. Cu toate că echipa clujeană se află pe ultimul loc fără victorie, s-a dovedit un partener mai bun decât o arată locul din clasament. Pe fondul unei dominări copioase, în min. 40 Cercel execută o lovitură liberă din 40 la vinclu fără replică pentru portar. Peste numai două minute la învălmășeală din careu Liviu Nicolae împinge balonul în plasă din 6 m. Același aspect și la reluare cu dominarea gazdelor și în min. 70 Kurtuly ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu unde este acroșat de un fundaș. Tot el execută cu multă siguranță penaltiul și sparge gheața în acest campionat când înscrie primul lui gol, un preambul pentru viitoarele lui oportunități. Oaspeții au avut și ei o situație de a înscrie în min. 89 dar Harnagea s-a opus cu siguranță. Corona egalată după pauză Unirea Florești – SCM-Corona Brașov 2-2 (0-2). Au înscris: Mănășturean 53 și 65/Moarcăș 34-pen., Postolache 39. SCM-Corona: Dărăbanț-Vajda (60 Surducan), Dămoc, Măuță, Onciu - Postolache (70 Cojocaru), Nicodim, Gâtu, Moarcăș (80 Kantor)- Negraru (72 Ciolănel), Răceanu. Antrenor: Dan Bona. În compania unei formații de top a seriei, brașovenii au ratat de puțin victoria pe care ar fi meritat-o, după un meci în care au fost mai mult prezenți în atac. Brașovenii au avut o primă repriză foarte bună, cu două goluri înscrise, pe un teren prost din parcul din Cluj. În min. 34 Răceanu intră în careu, este faultat de un fundaș care îi ia piciorul. Moarcăș execută cu siguranță penaltiul și deschide scorul. După numai cinci minute Negraru șutează la poartă, portarul respinge și Postolache reia în gol. Imediat după pauză, în min.46 Moarcăș scapă singur cu portarul gazdelor și de aproape șutează pe lângă poartă. Cum ocaziile se răzbună, în min. 52 la o lovitură de colț pentru gazde, Dărăbanț este faultat, arbitru lasă jocul prea liber și Mănășturean înscrie. Același atacant în min. 65 îl driblează pe Nicodim și înscrie pentru 2-2. Brașovenii au mai avut o oportunitate de a marca în primul minut al Prelungirilor dar Ciolănel, care scăpase singur cu portarul, a vrut să dea o scăriță și balonul trece pe lângă poartă. Celelalte partide ale rundei: Seso Câmpia Turzii - Unirea Ungheni 1-2 (0-2), Sancira 62/Moldovan 11 și 29. FC Zlatna - A.F.C.Odorhei 2-0 (2-0), P. Moldovan 6, Câmpean 44. Avântul Reghin - Gloria II Bistrița 0-0. F.C. Maramureș Baia Mare-Gaz Metan II Mediaș 2-1 (0-0), Moldovan 69, Bota 90+3/Boaru 82. F.C. Zalău - F.C.Cisnădie 2-2 (1-1),Cosma 45+1 și 77/Radu 26, Stănoiu 55 pen. Unirea Dej a stat. Etapa viitoare: vineri 29 octombrie orele 15:00: Sănătatea Cluj-Unirea Ungheni; AFC Odorhei-Unirea Tărlungeni; Gloria II Bistrița- CS Zlatna; Gaz Metan II Medias-Avîntul Reghin; CSM Corona Brașov-Unirea Dej; FC Cisnădie-Unirea Florești; CF Zalău -Seso Câmpia Turzi; FC Maramureș Baia Mare stă. Clasament 1 Baia Mare 9 5 2 2 16-10 17 2 Ungheni 9 5 1 3 11-9 16 3 FC Seso 8 4 3 1 10-4 15 4 Tărlungeni 9 4 2 3 11-9 14 5 SCM Bv. 8 4 2 2 7-6 14 6 Zlatna 9 3 4 2 10-6 13 7 Reghin 9 3 4 2 8-6 13 8 Florești 8 3 4 1 7-5 13 9 Gaz II 8 4 1 3 7-5 13 10 Zalău 8 2 5 1 9-6 11 11 Gloria II 8 3 1 4 10-14 10 12 Cisnădie 8 2 2 4 8-9 8 13 Dej 8 2 0 6 10-15 6 14 Odorheiu S. 8 1 2 5 3-10 5 15 Sănătatea 9 0 3 6 2-15 3