Autor:

Publicat la 08 iulie 2013

Etapa a VI-a întreruptă
datorită furtunii din Capitală
Ediţia jubiliară a 50-a a Turului Ciclist al României iniţial îşi anulase etapa a VI-a  dintre Buzău şi Bucureşti datorită unei portiuni de şosea aflată în reparaţie şi a fost mutată în Capitală pentru un circuit în jurul Parlamentului .Din păcate după consumarea primelor 18 tururi din cele 30 prevăzute s-a iscat o furtună cu ploaie torentială care a permis organizatorilor să anuleze cursa iar rezultatele finale să fie considerate cele după etapa a V-a încheiată la Galaţi.
Etapa a V-a  dintre Vaslui şi Galaţi  de 183 km. a revenit rutierului George Bouglas aflat la a doua victorie de etapă. Rutierul zărneştean Eduard Grosu a terminat pentru a treia oară consecutiv pe podium , de data aceasta la sprintul final terminînd pe locul trei. Eduard Grosu încheie Turul României cu o victorie de etapă şi de două ori pe locul trei. A câştigat tricoul tricolor pentru cel mai bun tânăr român U 23 şi de două ori pe locul secund la tricoul alb şi albastru. Este o performanţă demnă de luat în calcul pentru acest tânăr de mare perspectivă care a atras atenţia unor cluburi profesioniste italiene care doresc să-l transfere.
Astăzi Grand Prix la Ploiesti
După încheierea Turului Ciclist al României astăzi în centrul orasului Ploiesti are loc un circuit „Grand Prix România”, fiecare tur are 2km., la care formatia zărnesteană alături de Eduard Grosu va evolua cu întregul lot de la CS Torpedo-Vectra format din 10 rutieri.
Astăzi Edy Grosu se va deplasa în Italia unde începând de mâine va participa la Giro de Val d”Aosta , cursă în care la editia precedentă zărnesteanul s-a clasat pe primul loc în clasamentul sprinterilor.
La sfârşitul săptămâni în Cehia la Brno se va organiza Campionatule European de ciclism pe şosea unde alături de Eduard Grosu vor participa la juniori Ovidiu Butuza şi Barbu Nicola-Andrei.