Eşec la Ciuc, victorie cu Vasas

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 30 decembrie 2019

Eşec la Ciuc, victorie  cu Vasas

CSM Corona Braşov a disputat două partide, zilele trecute, după Cupa României (18-22 decembrie).
În a doua zi de Crăciun, „lupii” au întâlnit în deplasare rivala SC Miercurea Ciuc, meci care a contat atât în Liga Erste cât şi în campionatul naţional al României, harghitenii impunându-se cu 6-4 (3-1, 1-1, 2-2). Golurile echipei braşovene au fost marcate de către Daniel Trancă (asistat de către Peter Balazs), Jared Brown (asistat de către Sam Labreque), Roberto Gliga (asistat de către Zach Franko şi Cody Fowlie) şi Cody Fowlie (asistat de către Zach Franko şi Roberto Gliga).
Sâmbătă, 28 decembrie, „lupii” au jucat pe gheaţa proprie cu echipa maghiară Vasas, impunându-se cu 7-2 (1-2, 5-0, 1-0). Dupa o primă repriză în care au fost conduşi cu 2-1 (gol Z. Molnar), elevii lui Julius Penzes şi-au dat drumul la joc în repriza a doua, reuşind mai întâi să egaleze prin Biro Matyas (23’44’’). Au urmat 7 minute în care Corona a înscris 4 goluri, prin Peter B (29’12’’), Fowlie (29’52’’), Franko (34’14’’) şi Armstrong (36’15’’), astfel încât scorul a devenit 6-2. În repriza a treia, Corona Braşov a înscris în chiar ultima secundă de joc, golul ce a fixat rezultatul final prin Levente Zsok: 7-2 (1-2, 5-0, 1-0).
După aceste partide, CSM Corona ocupă locul trei în Erste Liga, cu 56 de puncte (29 jocuri).
În penultima zi a anului (ora 18.30), trupa lui Julius Penzes va primi vizita lui ACSH Gheorghieni, pentru ca în 4 şi 5 ianuarie să mai aibă programate două meciuri „acasă”, cu SC Miercurea Ciuc şi cu Fehervari Titanok.