FOTBAL – ECHIPA NAȚIONALĂ

Eșec dureros în Armenia

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 01 aprilie 2021

România a pierdut un meci “nebun” la Erevan, 2-3 (0-0) cu Armenia. “Tricolorii” au condus până în minutul 86, însă au plecat fără niciun punct din Armenia. Gazdele s-au impus, scor 3-2, iar Mondialul din Qatar este tot mai departe de echipa națională a lui Mirel Rădoi, scrie digisport.ro.
În primul act, gazdele au avut cele mai mari ocazii prin Barsegyan, dar de fiecare dată Florin Niță a intervenit providențial și a păstrat intactă plasa porții. Nicolae Stanciu l-a pus la încercare în trei rânduri pe goalkeeper-ul Armeniei, însă Yurchenko a fost la post, iar scorul pauzei a fost alb, 0-0.
După revenirea de la cabine, tot armenii au fost mai periculoși. Intrat la pauză, Shaghoyan a ratat o ocazie imensă în minutul 51, iar 5 minute mai târziu, s-a produs deschiderea de scor. Spertsyan, un alt fotbalist introdus în minutul 46, a înscris cu un șut din marginea careului, deviat decisiv de Alin Toșca.
Florin Niță a mai salvat o dată România înainte ca Alexandru Cicâldău să restabilească egalitatea din câșiva metri, după o pasă a coechipierului său de la Universitatea Craiova, Nicușor Bancu, în minutul 62. Zece minute mai târziu a venit și a doua reușită a lui Cicâldău. Mijlocașul din Bănie a reluat excelent cu capul o centrare foarte bună a aceluiași Bancu.
În minutul 77, George Pușcaș a văzut cartonașul roșu direct, în urma unei intrări dure la mijlocul terenului. Minutul 86 a a adus egalarea Armeniei. Căpitanul Haroyan nu i-a lăsat nicio șansă lui Niță, din doar câțiva metri, însă pe reluări s-a văzut că fundașul armean era în poziție de ofsaid.
Crețu, care îl înlocuise pe Cicâldău cu doar câteva zeci de secunde înainte, a comis un fault în propriul careu, iar centralul leton Treimanis a arătat imediat punctul cu var. Barsegyan a transformat cu siguranță, iar Armenia are punctaj maxim după primele trei runde din preliminariile CM 2022.
Cu doar trei puncte în trei meciuri, România se îndepărtează de visul de a se califica la un Campionat Mondial după 24 de ani. Tricolorii ocupă poziția a patra în Grupa J.