Editia 8169 - 24 apr 16:08

Escaladă pe gheaţă la 25 de metri înălţime

Autor:

Publicat la 20 ianuarie 2014

Spectacol de escaladă pe gheaţă la Buşteni. Peste 70 de sportivi din 15 ţări au participat la una dintre etapele Cupei Mondiale. Finala masculină a avut însă doar o probă, cea de dificultate. Proba de viteză a fost anulată pentru că peretele de gheaţă nu a fost la standardele cerute. Câştigătorul competiţiei a fost un sportiv din Rusia.
Competiţia s-a desfăşurat pe panouri de 25 de metri înălţime şi acoperite parţial cu gheaţă. „Trebuie să ajungă cât mai sus în capătul de sus al traseului, au o limită de timp”, a explicat Cosmin Andron - preşedinte Clubul Alpin Român.
Printre cei care au ajuns în finală au fost mai mulţi sportivi din Rusia, dar şi din Coreea şi Italia. Concurenţii au putut vedea traseul cu 15 minute înainte de startul competiţiei.
Concursul s-a desfăşurat pe parcursul a trei zile şi a fost urmărit de zeci de spectatori.
Prima etapă a Cupei Mondiale de anul acesta a avut loc în Coreea de Sud, apoi a urmat cea din România. Celelalte etape vor avea loc în Elveţia, Franţa, Italia şi Rusia.