Editia 8166 - 19 apr 12:37

FC BRAŞOV

Ene a făcut „tripla” în primul amical al „stegarilor”

Publicat la 25 ianuarie 2016

FC Braşov s-a impus lejer, scor 3-0, în partida disputată vineri la Râşnov, în compania formaţiei locale

FC Râşnov - FC Braşov 0-3 (0-3)
Goluri: Ene (3).
FC Braşov (prima repriză): Mutu - Cerlincă, Istrofor, Poverlovici, Săftescu – H. Popa, Alupoaie, Vl. Munteanu, Livan – B. Rusu, Ene.
FC Braşov (repriza a doua): Căucă (Tănase) - Buga, Istrofor (Cerlincă), Pamfile, Negotei - Andor, Pană, Avram, Martoncă - Codoban, Matei.

„Stegarii” au reuşit să se impună în primul amical al iernii, 3-0 cu echipa de Liga a 4-a, FC Râşnov, toate golurile fiind marcate de atacantul Daniel Ene, unul din penalty, scorul fiind stabilit încă de la pauza partidei.
Dacă în prima parte atacul „galben-negrilor” a arătat eficacitate maximă, după pauză elevii lui Mihai Stere nu au mai avut aceeaşi luciditate în faţa porţii, iar Matei, Codoban, Andor sau Avram s-au jucat cu ocaziile şi au făcut ca scorul să nu devină unul mai mare. „Putem trage linie şi afirma că a fost un cantonament reuşit. Sunt mulţumit de felul în care au răspuns băieţii la antrenamentele fizice din aceste zile. Meciul cu Râşnovul a fost prima ocazie cu care s-a putut lucra mai mult cu mingea. Toată lumea a alergat foarte bine, cei din prima repriyă au înţeles mai bine starea terenului şi au reuşit să marcheze, cei care au intrat după pauză au controlat mai bine meciul, zic eu, însă nu au gestionat bine ultimii 30 de metri, fapt care l-aş pune pe ideea că până acum nu am lucrat partea tehnico-tactică. De acum însă, ne vom axa pregătirea şi pe acest aspect. Lotul ar mai avea nevoie de ceva întăriri şi vom vedea în perioada următoare câţi jucători vor mai veni şi care vor fi aceştia. Cred că cea mai mare nevoie o necesită postul de fundaş central, avem ceva variante însă nu ne grăbim, tocmai pentru a lua cea mai bună decizie”, a explicat tehnicanul Mihai Stere la finalul partidei.
Respeciva decizie l-ar putea viza pe fundaşul de la Unirea Tărlungeni, Ioan Şerban, pe care antrenorul „stegarilor” îl vede ca soluţie pentru acoperirea „vidului” existent momentan în centrul defensivei.
În acest sens, o „brigadă” alcătuită din preşedintele Dochiţa, consilierul Romică Paşcu, team-managerul Flavius Moldovan şi antrenorul Stere s-a deplasat sâmbătă la Tărlungeni, unde cei patru l-au putut urmări pe fotbalist în amicalul disputat de echipa sa în compania lui AFC Hărman. Iosif Kiss, preşedintele de onoare al Unirii s-a arătat dispus la negocieri, invintându-I pe oficialii lui FC Braşov la un ceai şi discutând pe tema unui eventual schimb de jucători. Numele vehiculate în contrapartida trecerii lui Şerban pe „Tineretului” ar fi cele ale mijlocaşului Moraru sau chiar o revenire a fundaşului Istrofor la Tărlungeni, discuţiile dintre cele două cluburi urmând a continua în aceste zile.
În altă ordine de idei, următorul meci amical al „galben-negrilor” este programat miercuri, de la ora 12.00, pe „sinteticul” de la baza ICIM, împotriva celor de la FK Miercurea Ciuc.