HANDBAL FEMININ ROMÂNIA

Eliminate în ultimele trei secunde

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 12 decembrie 2017

Echipa naţională de handbal a României a fost învinsă în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin.
România a pierdut în faţa Cehiei, scor 27-28, după un meci pe care l-a condus aproape în permanenţă, dar a încasat golul înfrângerii cu trei secunde înainte de final.
Fetele lui Martin Ambros au condus cu 14-9 cu şase minute înainte de pauză, doar că două eliminări suferite de Buceschi şi Pintea ne-au tras din nou în jos, iar scorul pauzei a fost 17-14.
Cehia a reuşit să egaleze în startul părţii secunde, iar spre final problemele au fost cauzate iarăşi de eliminările numeroase suferite.
Cu egalitate pe tabelă şi câteva secunde rămase din joc, antrenorul cehoaicelor a riscat, a scos portarul la ultimul atac, iar echipa noastră a primit gol cu trei secunde înainte de final.