FOTBAL – LIGA 2

Egal dramatic, eurogol în prelungiri

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 14 noiembrie 2022

FC Braşov a „smuls” un punct din duelul Poli Iaşi, un meci care a oferit de toate

Meci frumos pe „Tineretului”, între FC Braşov şi Politehnica Iaşi, în etapa a 14-a a ligii secunde. Dăruirea jucătorilor ambelor formaţii, încrâncenarea, evoluţia scorului, anumite realizări tehnice, unele finalizate cu gol, au dus la o partidă peste ceea ce vedem de obicei în Liga a 2-a. Una care a avut însă, un arbitraj cu erori, cele mai multe în favoarea oaspeţilor.
A fost egal, 2-2 (0-1), goluri Rareş Lazăr şi Adi Chică-Roşă pentru „galben-negri” şi de două ori Gabriel Vaşvari pentru ieşeni, însă după numărul de faze, şi jocul prestat, FC Braşov a fost echipa care merita pe deplin victoria.
Prima ocazie a venit după o centrare a lui Dan Spătaru de pe partea stângă, cap Lazăr puţin peste poartă (13). Portarul Micu a reţinut un şut foarte bun din 10 metri, expediat de Hlistei (14). Imediat, Adi Chică-Roşă şutează din prima, din careul mic, însă portarul Jankov are o intervenţie miraculoasă cu piciorul şi scoate în corner (15). Tabela a fost modificată pentru prima oară în minutul 29, Gabriel Vaşvari a transformat o lovitură de pedeapsă acordată foarte uşor de arbitru.
Repriza a doua a aparţinut jucătorilor lui Dan Alexa. Adi Chică-Roşă a lovit bara cu o lovitură de cap, după un corner de pe partea dreaptă (50). Tot el a finalizat din prima, după o centare a lui Dumbravă, însă portarul ieşean a reţinut (54). Minutul 55 a adus egalarea, Rareş Lazăr a înscris cu capul la o fază prelungită a stegarilor, după un corner de pe partea stângă. Apoi, Andrei Lascu a şutat foarte bine, cu pământul, de la 20 de metri, însă portarul a scos în corner (60). Dan Spătaru a luat o acţiune pe cont propriu, şi după mai multe driblinguri reuşite a şutat pe lângă poartă (64), iar Lazăr a reluat din nou cu capul, însă peste (66). Contrar cursului jocului, Vaşvari a înscris, şi a făcut 1-2, cu un şut puternic de la aproximativ 25 de metri, cu largul concurs al portarului Micu (74).
A urmat imediat o dublă ocazie, de două ori cu capul, Marius Burlacu şi apoi Adi Chică-Roşă (76).
Acelaşi Chică-Roşă a reuşit un eurogol în minutul 93, chiar la ultima fază a meciului, şut de la peste 25 de metri.
„Un meci între două echipe foarte bune ale Ligii a 2-a. Iaşul este o echipă pe care atunci când o laşi să joace îţi poate pune probleme. Cred că astăzi am fost echipa mai bună. Am controlat jocul, în special repriza a 2-a, cu situaţii de poartă. Cumva s-a făcut dreptate pentru egalarea de la ultima fază. Sunt supărat pentru că nu am reuşit trei puncte, dar atunci când dai gol chiar la ultima fază, şi dintr-o execuţie ca a lui Chică-Roşă nu poţi să fii decât bucuros. A fost un meci cu miză pentru noi, un meci foarte important şi pentru ei… Am fost echipa mai bună. Mulţumesc lui Dumnezeu. Execuţa lui Chică-Roşă este ceva incredibil. Cred că suntem una dintre cele mai în formă echipe din Liga a 2-a în momentul acesta. Doar că programul este unul foarte greu. În meciurile de acest nivel se poate întâmpla orice. Îmi e greu să cred că mai putem prinde play-off-ul, dar ne vom bate. M-am bucurat foarte, foarte mult, Mi-a adus cartonaşul roşu, ăla era meritat, dar nu mai ţinem cont”, a spus la finalul meciului antrenorul Dan Alexa.
„Un meci disputat, două echipe care fac presiune sus, care s-au aruncat în joc. A fost un spectacol frumos. Cred că am fost peste ei ca şi ocazii. Am dus mingea de mai multe ori în faţa porţii şi meritam mai mult, dar din punct de vedere al scorului, am fost conduşi până în minutul 93, pot să zic că ne mulţumi cu un punct, cu greu, dar ne mulţumim. Mă întâlnesc destul de des cu mingea, mă bucur că pot să ajut echipa. Nu e sarcina mea să înscriu, dar dacă o fac sunt foarte fericit şi foarte mândru că îmi ajut echipa. Şi Iaşul este o echipă foarte bună, joacă deschis ca noi, a fost un meci deschis, cu goluri, cu foarte multe ocazii, sunt o echipă bine organizată la nivel de club, au adus câţiva jucători de Liga 1. Ne-a luat 7-8 etape să ne cunoaştem şi noi foarte bine ca nivel de joc. Au venit foarte mulţi străini, foarte mulţi jucători noi am venit, cred că 15 – 16 jucători. Se vede, de la meciul cu Hermannstadt din cupă, care a fost un meci foarte bun, am crescut şi jocul ne dă speranţe. Mai avem cinci meciuri cu patru contracandidate la play-off. Mergem cu încredere că jucăm foarte bune, ne simţim foarte bine şi avem rezultate”, a precizat şi Rareş Lazăr, autorul primului gol.

Urmează un amical  cu Rapid
Liga a 2-a va lua o pauză de două săptămâni. În contextul unor acţiuni ale echipelor naţionale de tineret şi juniori, nu se va juca în acest weekend, astfel, că următorul meci pentru FC Braşov, cel din deplasare, cu CSA Steaua Bucureşti, va avea loc pe 26 noiembrie.
Până atunci, staff-ul echipei a programat un joc amical, duminică, 20 noiembrie (ora 12.00), cu Rapid Bucureşti, pe Tineretului.
Giuleştenii se află şi ei în pauză, una ceva mai lungă chiar, datorată întreruperii primelor ligi de fotbal, din cauza Campionatului Mondial din Qatar.

Dinamo 1948 Bucureşti – CSC Dumbrăviţa 4-1
Oţelul Galaţi – Minaur Baia Mare (marţi, ora 20.30)

Clasament: 1. CSA Steaua 32, 2. Slobozia 28, 3. Csikszereda 25, 4. Poli Iaşi 25, 5. Buzău 25, 6. Dej 25, 7. Oţelul 22, 8. Dinamo 21  9. Slatina 20, 10. Braşov 20, 11. Şelimbăr 18, 12. Chiajna 17, 13. Ripensia 16, 14. Târgu Jiu 15, 15.Baia Mare 14, 16. Progresul 14, 17. Metaloglobus 13, 18. Dumbrăviţa 13, 19. Unirea Constanţa 19, 20. Poli Timişoara 8.