Editia 7730 - 06 iul 10:10

Eduard Grosu, pe locul 27 la Mondiale

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 04 februarie 2010

În mai multe rânduri cotidianul nostru a prezentat evoluțiile bune ale tânărului ciclist de 17 ani din Zărnești, Eduard Grosu. În urmă cu câteva zile acesta a participat pentru a doua oară în carieră la o ediție a unui Campionat Mondial de Ciclocross, în Cehia, la Tabor, alături de alți 63 de concurenți de pe toate meridianele

În mai multe rânduri cotidianul nostru a prezentat evoluțiile bune ale tânărului ciclist de 17 ani din Zărnești, Eduard Grosu. În urmă cu câteva zile acesta a participat pentru a doua oară în carieră la o ediție a unui Campionat Mondial de Ciclocross, în Cehia, la Tabor, alături de alți 63 de concurenți de pe toate meridianele. Două luni și jumătate Edy Grosu s-a pregătit în Italia, unde, participând la o serie de concursuri de șosea și de ciclocross, a ocupat de 5 ori primul loc și de alte trei ori s-a clasat pe locul secund. Având o pregătire foarte bună se aștepta o clasare între primii 10 concurenți la aceste Mondiale. Dacă în anul trecut, fără o experiență competițională deosebită la un campionat mondial, a ocupat locul 48 din 53 de concurenți, de data aceasta așteptările au fost mai mari. Ajungând la Tabor, condițiile de concurs au fost vitrege, cea ce a făcut ca evoluția tânărului zărneștean să nu fie cea așteptată. O vreme foarte rece, un traseu acoperit cu un start de circa 10 cm de zăpadă și cu porțiuni de gheață au fost tot atâtea impedimente pentru tânărul sportiv brașovean. Iar ca tacâmul să fie complet, Grosu a resimțit și lipsa unor cauciucuri de zăpadă, cum aveau ceilalți competitori. A căzut, datorită cauciucurilor, de 6 ori și de fiecare dată a pierdut câte 3-4 locuri. În ultimul tur a căzut de 2 ori și i s-a blocat schimbătorul de viteză spate. Cu toate aceste inconveniente, Eduard Grosu nu s-a dat bătut a continuat cursa și de la locul 12, cum se afla după 500 m a terminat pe locul 27, la 2 minute și 28 secunde de învingător. Pentru ciclismul românesc este considerată cea mai bună evoluție la un Campionat Mondial de Ciclocross. Poziția 27 ar părea la prima vedere o performanță modestă, dar ținând cont de condițiile în care s-a realizat, rezultatul este meritoriu.