CICLISM

Eduard Grosu a ieşit învingător în China

Publicat la 21 iulie 2014

Tânărul ciclist zărneştean Eduard Grosu, marea speranţă a ciclismului autohton, confirmă  evoluţiile  deosebite din acest an.
La sfârşitul săptămânii trecute, rutierul de nici 22 de ani, legitimat la echipa profesionistă italiană, Vini Fantini -Nippo, a câştigat  etapa a 12-a a turului Lacului Quingai din China, dispunând la  sprint, într-o cursă de 120 km, de mai experimentaţii rutieri din Rusia şi de columbianul Carlos Azolte.
Sprinterii profesionişti renumiţi, Grega Bale sau Mattia Gavazzi, au trebuit să se recunoască învinşi de braşoveanul nostru.
Nu trebuie să omitem faptul că în acest an, Eduard Grosu a câştigat Turul ciclist al Estoniei. De la Edy Grosu aşteptăm în continuare rezultate de valoare pe măsura talentului şi muncii depuse.

Turul ciclist sibian, o competiţie de amploare
A IV-a ediţie a Turului Ciclist al Sibiului, competiţie  de mare amploare, la care au participat 22 echipe de pe trei continente cu 153 rutieri.
Ţara noastră are înscrise în competiţie două echipe A şi B, prima fiind selecţională de antrenorul zărneştean Viorel Grosu.
În competiţie se află 5 echipe din top 10 UCI iar trei echipe asiatice se află în premieră.Turul ciclist sibian este considerat a fi cea mai valoroasă competiţie  ciclistă de şosea din Europa de sud-est.
De la turul sibiaşan lipseşte cea mai mare speranţă a ciclismului românesc, zărneşteanul Eduard Grosu  aflat cu echipa italiană Vini Fantini la o competiţie în China unde are o evolutie deosebit de bună. Etapa prolog  desfăşurată în centrul orasului pe o distanţă de 2,3 km.a fost cîştigată de belgianul Olivier Pardini.
În prima etapă, cicliştii au escaladat Transfăgărăşanul, de la Sibiu la Bâlea Lac, pe o lungime de 162,5 km, cursa fiind câştigată de croatul Radislav Regina, cu o medie orară de 38,57 km./oră, o medie bună ţinând seama de traseul parcurs. A fost urmat de un alt croat, Roglie Primoj şi de italianul Davide Robellini. Primul român, Oleg Berdar din echipa Tuşnad Cycling a terminat pe locul 13 iar Adrian Niţu din echipa B a României pe locul 28 la 4 min.şi 28 sec. Etapa a doua, Sibiu - Păltiniş de 160 km. a fost câştigată de Samoilau Branislav din Belarus  în 4h20,19 cu o medie de 37,79 km./oră, urmat de Roglie Primoj şli Davide Rebellini între care cu siguranţă se va da lupta finală pentru câştigarea turului. Pe când reînvierea turului ciclist al Braşovului, cândva a doua competiţie de ciclism naţională după „Mica buclă”, Turul ciclist al României?