Editia 8166 - 19 apr 03:55

CICLLISM

Edi Grosu a terminat pe locul secund în Turul Carpatic

Publicat la 09 mai 2014

Turul ciclist „Carpatian Tour” pentru tinerii profesionişti U 23, care s-a disputat pe un traseu cu plecarea din Veszprem şi a traversat Ungaria, Slovacia, Cehia şi Polonia pentru tinerii profesionişti U 23, a confirmat valoarea tînărului rutier zărneştean Eduard Grosu (foto).
Acest inedit tur ciclist a avut la start 39 echipe naţionale şi de club cu 179 de concurenţi.

În cele 6 etape ale turului Edi a fost permanent printre protagonişti
În prima etapă de 109 km. din Ungaria  s-a clasat pe locul 3. În cea de-a doua  de 154 km. din Slovacia a ocupat locul secund pentru ca în etapa de contra-timp  de 30 km. din Slovacia să termine pe locul 6, la 37 secunde de învingător.
În etapa a IV-a din Cehia,  pe distanta de 108 km, a terminat pe locul al III-lea pentru ca în etapa următoare, când s-a trecut din Cehia în Polonia, pe distanţa de 144 km a terminat pe primul loc. Acelaşi prim loc a fost ocupat şi în ultima etapă din Polonia pe distanţa de 148,9 km.
Edi Grosu a terminat pe primul loc în clasamentul combativităţii, unde a acumulat 90 puncte, devansând olandezii Kopiat Geremi  (70 de puncte) şi Bauman Koen (48). În clasamentul general, ciclistul zărneştean a ocupat locul secund  după austriacul Gregor Mueflberger şi înaintea polonezului Przemyslaw Kasper.
Cu rezultatele din acest tur, Eduard Grosu ocupă locul 50 în clasamentul Europe Tour cu 68 de puncte, un clasament ce contează pentru campionatele mondiale şi jocurile olimpice, fiind  primul romând în top 100.