HANDBAL MASCULIN - DIVIZIA A

Echipele braşovene au fost învinse în întrecerile celui de-al doilea eşalon

Publicat la 26 februarie 2015

HC „Adrian Petrea” Reşiţa - HCM Făgăraş 34-21 (19-12)
HCM Făgăraş: Adrian Şuteică (Radu Ivanov) - Adrian Pasăre 9 goluri, Robert Voica 3, Cătălin Lefter 3, Eugen Frăţilă 2, Paul Giurgiu 1, Andrei Naghi 1, Răzvan Moldovan 1, Claudiu Mânea 1, Adrian Cerghit. Antrenor, Dumitru Opriş.

Tinerii jucători făgărăşeni au început bine în compania fostei prim divizionare din Reşiţa, rezistând 20 de minute, până cînd scorul devenise 12-10. Ultimele zece minute ale primei reprize, gazdele, mai experimentate, au forţat şi s-au detaşat decisiv, 19-12, pentru ca în repriza secundă să aibă meciul la dispoziţie. Braşovenii de la Rom Cri au evoluat la o altă fostă prim divizionară, Universitatea Cluj, unde au cedat la 6 goluri diferenţă (26-32). La sfârşitul acestei săptămâni ambele formaţii braşovene vor evolua pe propriile terenuri cu adversari ce pot fi depăşiti, făgărăşenii joacă cu studenţii clujeni, iar Rom Cri cu studenţii din Bănie.
Rezultatele complete ale rundei a XV-a: Universitatea Craiova-CSM Satu Mare 28-38 (15-20), CSU Cluj - Rom Cri Braşov 32-26 (18-11), Potaisa II Turda - Unit Alba Iulia 37-26 (16-12), Minaur II Baia Mare - HC Sibiu 24-23 (16-13), Naţional Sighişoara - HCM Sighişoara 38-32 (19-14), CSM Oradea - Poli II Timişoara 43-24(23-14).

7. Sibiu           15   8  0   7  425-399  24
  8. Minaur II     15   6  1   8  363-388  19
x echipe penalizate  de la 1 la 4 puncte

Etapa viitoare, 28 februarie: HC Sibiu - Potaisa II Turda (în tur 10-0) Poli II Timişoara - Minaur II Baia Mare (0-10), Unit Alba Iulia - Naţional Sighişoara (0-10), Naţional Sighişoara - HC Adrian Petrea Reşiţa (23-48), CSM Satu Mare - CSM Oradea ( 30-32), HCM Făgăraş - CSU Cluj (33-35), Rom Cri Braşov - Universitatea Craiova (28-41).