Editia 8166 - 19 apr 10:27

ECHIPA NAÞIONALÃ- PREGÃTIRI: Slovenia, un adversar ce nu ne iese din minte

Publicat la 15 august 2012

Slovenia- România (21:45 - Antena 1) 7 1 3 3 6-10. În Slovenia 3 1 1 1 5-5 Au trecut mai bine de 11 ani de la meciurile de tristă amintire ale barajului pentru campionatul mondial din 2002, de la Ljublijana și București, în care naționala țării noastre, sub conducerea lui Gică Hagi s-a confruntat cu formația slovenă, un adversar socotit atunci accesibil

ECHIPA NAÞIONALÃ- PREGÃTIRI: Slovenia, un adversar ce nu ne iese din minte Slovenia- România (21:45 - Antena 1) 7 1 3 3 6-10. În Slovenia 3 1 1 1 5-5 Au trecut mai bine de 11 ani de la meciurile de tristă amintire ale barajului pentru campionatul mondial din 2002, de la Ljublijana și București, în care naționala țării noastre, sub conducerea lui Gică Hagi s-a confruntat cu formația slovenă, un adversar socotit atunci accesibil. Pe 10 noiembrie pe stadionul Bezigrad din Ljublijana Marius Niculaie deschidea scorul în minutul 27, pentru ca formația gazdă să revină prin Acimovic în min, 41 și Osterc 30 de minute mai târziu să aducă victoria gazdelor. Nu era un capăt de țară pentru că peste 4 zile urma meciul retur de pe stadionul Steaua ,unde nimeni nu concepea decât victoria. Nu a fost victorie pentru că Rudonja a deschis tabela în minutul 55 iar egalarea din minutul 66 prin golul lui Cosmin Contra a fost inutilă în contextul calificării la mondiale.După 11 ani cele două reprezentative se confruntă pentru a opta oară, de data aceasta pe un nou stadion, Stozice, aflat la marginea capitalei,ambele echipe pregătindu-se pentru atacarea meciurilor de calificare la mondialul brazilian din 2014. Prima confruntare a fost acum 18 ani Cele două reprezentative s-au confruntat pentru prima dată pe 1 iunie 1994 la Bucuresti,ca un penultim test dinaintea mondialelor din SUA, meci terminat cu un scor alb. Din echipa noastră a făcut parte și brașoveanul Marian Ivan. După 7 ani a urmat un al doilea amical, pe 15 august 2001 la Ljublijana, meci terminat și de data aceasta la egalitate, 2-2. Au urmat după numai nici trei luni cele două meciuri de tristă amintire, meciuri de baraj care ne-au blocat participarea la mondialele din 2002. Au trecut patru ani și jumătate și la tradiționalele participări ale echipei noastre naționale în pregătirile din Cipru, în finala unei competiții locale, tricolorii au învins pe 1 martie 2006 cu 2-0. Ultimele confruntări ale celor două combatante s-au disputat în preliminariile Campionatului European din 2008, pe 2 iunie 2007 la Celje și pe 6 iunie 2007 la Timișoara în care tricolorii au avut câștig de cauză cu 2-1 și respectiv 2-0.Din echipa de acum cinci ani, condusă tot de Victor Pițurcă, mai sunt astăzi în vederile selecționerului, Gabi Tamaș, Răzvan Raț, Ciprian Marica. Ultimul test dinaintea meciurilor din campania braziliană Meciul cu Slovenia este ultima confruntare amicală, înaintea începerii campaniei pentru calificarea la mondialele din 2014 din Brazilia. Este al patrulea meci amical din acest an, în care s-au obținut două remize și o victorie: 1-1 cu Campioana sudamericană, Uruguay pe National Arena, 1-0 cu Elvetia la Lucerna și 0-0 cu Austria la Innsbruck. Victor Pițurcă a selectionat 23 de jucători, 9 stranieri, 14 interni Nu le-a solicitat prezenta lui Bănel Nicoliță (Saint Etienn), George Florescu (Arsenal Kiev), Daniel Nicolae (Kuban Krasnodar), dar nici pe Cristi Chivu care încă nu și-a dat acordul de a reveni la națională, sau Adrian Mutu care se pregăteste pe unde poate negăsindu-și echipă. Din țară Alex Chipciu a fost lăsat pe dinafară pe probleme disciplinare. Slectionerul ar putea prezenta următorul 11: Bogdan Lobont (79)-Paul Papp (10), Vlad Chiriches (9), Marius Găman (6), Răzvan Raț 81)-Costin Lazăr (18),Alex Bourceanu (11)- Gabriel Torje (18), Gicu Grozav (2),Cristi Tănase (21)-Ciprian Marica (54). În paranteze numărul de prezențe la echipa națională.