1 XDR = 6.1447 RON

Editia 8166 - 19 apr 15:01

Echilibru şi încrâncenare cu tribunele pline

Publicat la 20 martie 2017

Corona Wolves şi SC Miercurea Ciuc şi-au câştigat câte un meci în acest weekend, scorul general al finalei Ligii Naţionale de hochei fiind 1-1

Corona Wolves Braşov şi SC Miercurea Ciuc şi-au împărţit victoriile în primele două jocuri ale finalei Ligii Naţionale de hochei, ambele disputate la Braşov. Echipa antrenată de Martin Lacroix  a pierdut primul meci, disputat vineri seară la Braşov, scor 1-3 (1-1, 0-1, 0-1), harghitenii deschizând scorul în prima repriză, iar topscorerul Klempa egalând imediat. În continuare, deşi s-a jucat tare, cu ocazii la ambele porţi, cei care au reuşit să mai marcheze au fost ciucanii, câte o dată în fiecare din celelalte două părţi ale meciului. A doua partidă a adunat un numar record de spectactori pentru acest sezon, iar după o repriză încheiată la egalitate, 1-1 (gol Nagy Istvan pentru Corona), „lupii” s-au dezlănţuit în partea a doua, când practic si-au asigurat victoria, prin golurile marcate de Clarke, Mcdonald si Klempa. Ultima repriza s-a incheiat la egalitate, 1-1, golul Coronei fiind inscris de Ian Mcdonald, în poarta goală. Seria finalei LNH se mută la Miercurea Ciuc, cu două partide care vor avea loc, marti si miercuri, 21 si 22 martie. „Am inceput aceasta finala cu doua meciuri acasa, in mod normal ne-am fi dorit sa le castigam pe amandoua dar play-off-ul e ceva special, este ca si un nou sezon si e plin de surprize. Vineri am pierdut meciul, chiar daca nu am jucat foarte bine, baietii si-au dorit victoria insa Ciucul a fost mai buna ca si echipa. A fost foarte important pentru noi sa castigam al doilea joc, pentru a echilibra balanta. A fost un meci bun, bazat pe mai multa forta fizica, multa emotie si mai multa determinare. Aacum urmeaza doua meciuri in deplasare si trebuie sa ne gandim ca e un nou inceput, pentru ca acum scorul la general este egal, 1-1. Nu stiu cate meciuri poate sa aiba aceasta serie dar noi trebuie sa fim pregatiti si sa demonstram ca suntem mai buni”, a declarat  Martin Lacroix, antrenor principal Corona Brasov Wolves.