Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7432 - 09 apr 10:13

E confirmat: Braşovul e în carantină, deocamdată şcolară. Se închid şcolile şi grădiniţele, toţi copiii acasă, de azi

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 18 martie 2021

E confirmat: Braşovul e în carantină, deocamdată şcolară. Se închid şcolile şi grădiniţele, toţi copiii acasă, de azi

De joi, 18 martie, şcolile din municipiul Braşov şi grădiniţele, trec în online. Astăzi, municipiul Braşov a atins o incidenţă a infectărilor de 6,12 la mie, deci a depăşit indicele de carantină. Ordinul comun al Ministerelor Educaţiei şi Sănătăţii prevăd că la depăşirea acestui, toate cursurile din unităţile şcolare trec în online fără a mai aştepta decizia de carantinare a localităţii din partea Comitetului pentru Situaţii de Urgenţă. Potrivit lui Valentin Bucur, purtător de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Braşov, suspendarea cursurilor în format fizic se menţine şi joi, şi vineri. Însă, vineri, Comitetului pentru Situaţii de Urgenţă va decide prelungirea sau nu a carantinării şcolilor, în funcţie de indicele de infectare.
În prezent, în judeţ, activităţi în online, din cauza depăşirii ratei de carantină, mai sunt desfăşurate la Sânpetru, din 12 martie.
În timp ce şcolile se închid în masă, pe motiv de creştere a infectărilor şi deci o îngrijorare permanentă din partea autorităţilor pentru sănătatea cetăţenilor, mall-urile din Braşov continuă să rămână deschise. În special, seara, la uşa mall-ului din Centrul Civic sunt, de luni bune, adolescenţi adunaţi „ciorchine”, într-un fel de ritual de seară. Probabil, schimbă impresii despre teorema lui Pitagora învăţată online… Şi mai fac schimb de mâncare cumpărată de la fast-food.
Creşele şi facultăţile rămân deschise, având în vedere că, din punct de vedere administrativ nu se subordonează direct Ministerului Educaţiei (creşele ţin de Primărie, universitatea are autonomie în ceea ce priveşte normele sanitare).

 

CITEȘTE ȘI: Covid-ul la Universitate: 4 săptămâni de învăţare şi doar o grupă, din aproape 1.000, carantinată

Comentarii

'Ioana R.'

2021-03-19 14:39:56


'De ce sa închidem Poiana? Doar schiul este mai important decât școlile...cadrele didactice și bietii copii pot trece cu ușurință din online la școală și înapoi online, dar administratorii pârtiilor nu pot trece de la câștiguri substanțiale la nimic...Săracii de ei...'

'Nacu Marius'

2021-03-18 21:12:56


'Cu aceasta \"pandemie\" se închid nu știu a cata oara școlile, Domnilor și doamnelor, ma intreb ce tineret vom avea? Pesemne ca examinările se vor face tot on line?! '

'jean'

2021-03-18 14:29:58


'Inchideti scolile, sa ajungem ca primarul \"absolvent\" mincinos in cv! Oricum, avem primari, avem ministrul sanatatii, avem peste tot exemple cum ca NU MAI TREBUIE scoala! Gata, s-a terminat, treceti in cv ce vreti, semnati ca primaru\', echivalati cursuri din vest cu diplome de licente din romania, si tot asa, stiu ei securistii mafioti cum stat treaba si ce trebuie sa faceti!\n\nDeci gata, inchideti tot, sa inceapa distopia!'

'Georgiana '

2021-03-18 09:55:06


' Închideți dracu Mall-ul ca acolo e full , in piețe ... autobuze este full... acolo nu e covid ?!?!? E covid la restaurat Bar ,jocuri de noroc, unde se respecta toate regulile ... dar in piața și mall nu vede nimeni câta lume e calare '

'Coco'

2021-03-18 09:14:48


'Da unde dracu vreti sa se întalneasca tinerii? In fata mall ului, nu, în parc, nu! Ei unde sa socializeze?vreți sa treaca direct la subiect in apartamente? Vai de capul vostru cu regulile voastre! '

'Dan Popescu'

2021-03-18 09:02:17


'Auzind dihaniile din parlament, incapabile sa articuleze singure 5 cuvinte, chinuindu-se sa citeasca cu poticneli de pe o fituica, lipsite complet de notiunile de baza ale gramaticii limbii romane, vazand diferitele pile invartindu-se in posturi cheie si cu puteri nelimitate de decizie, realizezi cu exactitate cauzele pentru care se prefera ca malurile sa fie deschise in detrimentul scolilor.\nInteresele acestor fanfaroni vor prima intotdeauna. Noi nu contam pentru ei, decat in perioada alegerilor si atunci DOAR la nivel declarativ.\nCe conteaza ca educatia e la pamant, ca sunt atatia analfabeti functionali, ca e plina tara de incompetenti?\nImportant e ca putem sa ne plimbam in mall, cascam ochii la vitrine, socializam cu altii, ne inghesuim in poiana, ne calcam in picioare la cumparaturi.\n\nMai are oare rost sa vorbim de ce va fi week-endul asta in poiana?\nCredeti ca tanti aia care se batea cu caramida peste gura ca nu se mai sta la discutii si carantinam, va avea curaj macar sa propuna sa se inchida poiana?\nIntr-o tara civilizata poate se intampla asta, la noi insa, niciodata.\n'

'IONUȚ '

2021-03-18 08:58:16


'Se închid doar școlile de stat nu si cele private! Asa ca doar la stat este pabdemie!'

'rammstein'

2021-03-18 07:45:23


'bine ca au ramas mallurile deschise ...sunt pline de cretinii care trebuiau sa fie la scoala..si de profesori...nu mai bine fac orele de clasa in malluri??...'

'Ilie V.'

2021-03-18 06:43:06


'D.S.P. brasov ......un fel de ,,cascadorii rasului ,, al zilelor noastre.'

'Barbu Gh.'

2021-03-18 06:20:55


'Așa, așa.... Închideți școlile. Ce ne-ar trebui nouă cetățeni educați, citiți și capabili să gândească? Nu, tati, nouă ne trebuie o populime tâmpă bună doar să plătească taxe și impozite. Să știe doar să citească, fără a fi necesar să și priceapă textul. Să nu își pună întrebări despre nimic. Să tacă și să execute.'

'Coada'

2021-03-18 06:13:51


'Nu va mai inflamati atat pe coziile din Poiana. Alea sunt in aer liber, am stat la cozile respective incepand din 16 ianuarie weekend de weekend, am purtat masca si nu am luat niciun COVID. Problema apare cand lasi garda jos si iesi la o tigara cu prietenii, stai in servici fara masca cu colegii de birou, pierzi vremea cu orele prin mall-uri, nici salile de fitness nu sunt sigur ca-s tocmai sigure, etc. '

'Willy'

2021-03-17 18:01:49


'@Vlad Tepes Unde ai disparut vere? Intra si tu mai des, macar zilnic. Sa ne mai radem si noi. Ca uite, la cate nenorociri citim ne-ar prinde bine cate un hohot de ras. La noi nu te gandesti?'

'Sava Sorin'

2021-03-17 17:49:39


'Doamna de la DSP sa se gândească sa închidă Poiana Brașov după care sa urmărească incidenta.... Foamea după bani continua și copiii vor rămâne fără educație! Dar ce mai contează, oricum de rasul curcilor... '

'Willy'