HANDBAL FEMININ

Duş rece pentru prima reprezentativă la turneul din Ungaria

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 12 august 2014

Ungaria - România 33-23 (15-15) România: Paula Ungureanu (Mirela Paşca) - Gabriela Perianu 7 goluri, Oana Manea 3, Valentina Ardean-Elisei 3, Laura Oltean 3, Eliza Buceschi 3, Aurelia Brădeanu 3, Laura Chiper 1, Camelia Hotea, Florina Chintoan, Nicoleta Tudor, Crina Pintea. Antrenor, Gheorghe Tadici.

Prima reprezentativă feminină de handbal a terminat pe locul III în turneul susţinut la Kecskemet (Ungaria). După ce în primul meci a dispus de campioana Africii, Angola, 30-26 (17-13), în care tricolorele au ratat în situaţie de unu la unu de 14 ori, în meciul al doilea a fost depăşită de echipa secundă a Ungariei, 21-23 (12-13).De data aceasta s-au reproşat  fluieraşilor decizii penibile, care au condus la această înfrângere. În ultimul meci, considerat cel mai inportant pentru a avea o privire de ansamblu a stagiului actual al echipei, după o primă repriză deosebit de bună încheiată la egalitate, 15-15, în cea de-a doua  româncele au avut o cădere inexplicabilă. În min. 44  scorul era de 21-20 pentru gazde, iar până la final  româncele au primit 12 goluri, marcând numai de trei ori, foarte puţin pentru cele 16 minute parcurse. Prima noastră reprezentativă a evoluat fără Cristina Neagu dar şi fără Ada Nechita, Cristina Zamfir, Dana Băbeanu, toate cu probleme medicale, iar Aurelia Brădeanu  a jucat cu dureri dorsale. Antrenorul Gherghe Tadici s- a declarat parţial mulţumit de evoluţia echipei şi este convins că la tradiţionalul „Trofeu Carpaţi”, dinaintea  europenelor din decembrie când va suna adunarea întregului lot, echipa să arate o cu totul altă faţă.