1 XDR = 6.1159 RON

1 ZAR = 0.2442 RON

Editia 8171 - 26 apr 02:09

HANDBAL FEMININ - C.M. DANEMARCA

După un meci fabulos, România elimină gazda şi după opt ani, e din nou în semifinale!

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 18 decembrie 2015

România  -  Danemarca  31-30 (13-10; 27-27)
Sala Sporturilor (Herning), spectatori: 12.500
România: Paula Ungureanu (Ionica Munteanu)- Cristina Neagu 15 goluri (!), Aurelia Brădeanu 5, Adriana Nechita 4, Eliza Buceschi 3, Oana Manea 3, Valentina Ardean-Elisei 1, Gabriela Szucs, Gabriela Perianu, Luciana Marin, Ana Maria Tănăsie, Melinda Geiger, Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Antrenori: Tomas Ryde- Costică Buceschi.
Danemarca: Sandra Tift (Rikke Poulsen)- Linne Jorgensen 6, Stine Jorgensen 5, Anne Hansen 5, Mette Gravholt 5, Maria Fisker 4, Kristina Kristiansen 2, Stine Bodholt 1, Tinne Ostergaard, Anna Okels, Anne Pedersen, Pernile Holmsgaard, Louise Burgaard. Antrenor: Soren Hersing.
Arbitri: Charlotte şi Julie Bonaventura (Franţa).

După 8 ani, de la ediţia franceză din 2007 a Campionatului Mondial de handbal feminin, România revine între cele mai bune patru reprezentative de pe mapamond, după un meci fabulos în faţa gazdelor daneze.
A fost un meci în care tricolorele şi-au arătat adevărata valoare făcând uitate evoluţiile din cele trei partide pierdute.
Disputa cu danezele a scos încă odată în evidenţă adevărata valoare a Cristinei Neagu,  care în afara faptului că a înscris de 15 ori, a făcut diferenţa  dintre cele două echipe.
Per ansamblu, meciul a fost unul echilibrat, cu avantaj permanent cap-coadă al tricolorelor. Româncele au preluat conducerea din start, 3-1 (min. 7), 7-5 (min. 15) pentru ca la pauză să fie 13-10.
La reluare, danezele intră mai bine în joc şi după două minute egalează la 13-13. Cristina Neagu îşi începe recitalul, înscrie două goluri secundată de Ada Nechita şi româncele se duc din nou la 3 goluri (16-13).
Atmosfera fulminantă din sală nu le intimidează pe tricolore care-şi continuă marşul dominator.
Danezele cu tot efortul depus nu pot să preia conducerea ajungându-se ca în minutul 60 gazdele să primească două aruncări de la 7 metri, prima ratând-o, iar pe a doua Jorgensen egalează la 27-27 şi trimite meciul în prelungiri.
În prima prelungire, gazdele trec pentru prima şi ultima oară în avantaj prin Hansen cu 28-27, Eliza Buceschi egalează iar Mika Brădeanu trece tricolorele din nou în avantaj cu 29-28.
În a doua repriză de cinci minute a prelungirilor, Jorgensen egalează la 29-29 pentru ca Neagu să trimită o torpilă pentru 30-29, iar Hansen să egaleze pentru ultima dată, 30-30, iar cu o secundă înainte de final, de aruncările de departajare, Adriana Nechita să marcheze pentru o victorie fabuloasă, după ce cu un moment înainte româncele scot un 7 metri pe care tensiunea partidei face ca Neagu să rateze.
Unii consideră că victoria României ar fi o surpriză, dar realitatea este aceea că valoarea echipei tricolore este superioară echipei daneze, fapt consemnat şi de faptul că în ultimi 15 ani din cele 8 meciuri disputate, cinci au revenit româncelor, două danezelor iar unul s-a încheiat la egalitate.

Marea surpriză Rusia, eliminată
Celelalte trei partide din sferturile de finală au consemnat eliminarea surprinzătoare a formaţiei Rusiei, considerată drept principala favorită la cucerirea titlului. Surpriza venit de la formaţia Poloniei.
Un alt rezultat surprinzător a constituit eliminarea Franţei de către formaţia Olandei, debutantă în careul de aşi.
Rezultatele sferturilor de finală: Olanda  -  Franţa  28-25 (15-12), Polonia -  Rusia  21-20, Norvegia - Muntenegru   26-25, România - Danemarca 31-30.
Următoarele partide, 18 decembrie, jocuri de clasament:  Franţa - Rusia (ora 14), Muntenegru- Danemarca (16,30). Semifinale: Olanda - Polonia  (19) şi Norvegia - România  (21,45).