După dispariţia Oltchimului, Corona s-a înscris în lupta pentru titlu!

Publicat la 23 sepembrie 2013

U Jolidon Cluj - Corona Braşov  26-34 (11-20)
Spectatori: 800.
U Jolidon: Ana Maria Măzărean (Cristina Enache)- Mihaela Tivadar 9 goluri, Mihaela Ani-Senocico 8, Laura Popa3, Florina Chintoan 3, Ştefania Florea 2, Cristina Laszlo 1, Abigail Vălean, Alexandra Lup, Andreea Tetean, Simona Vintilă, Antrenor: Ioan Paşca.
Corona: Denisa Dedu (Cristina Sântămărean)- Diana Druţu 8, Laura Chiper 7, Camelia Hotea 7, Aurelia Brădeanu 4, Nicoleta Tudor 2, Cristina Zanfir 2, Andreea Pricopi 1, Manuela Manda 1, Oana Pop 1, Daniela Brânzan- Raţiu 1, Adriana Ţăcălie, Oana Cârstea, Mihaela Briscan. Antrenor: Aurelian Roşca.

În primele două runde, medaliata cu bronz  din ediţia anterioară, U Jolidon Cluj pierduse pe propriul teren în faţa romaşcanelor, dar a învins la Zalău echipa selectionerului naţionalei, Gheorghe Tadici. Clujencele îşi doreau victoria, la fel ca  şi echipa de sub Tâmpa, care în primele două runde obţinuse două victorii nete. Din echipa de sub Tâmpa lipseau două piese de bază, Ana Maria Mâtcă şi Marinela Brughel, aflate în recuperare, după accidentări. Universitarele au început furtunos şi în min.5 aveau un avantaj pe tabelă de trei goluri, 4-1. Din acel moment, braşovencele s-au debarasat de trac, au turat motoarele şi în următoarele 4 minute au reuşit să egaleze la 4 şi în continuare să domine partida.  Denisa Dedu a închis poarta, iar apărarea a fost de netrecut. Nu s-au mai făcut greşelile partidelor anterioare şi scorul lua încet, încet proporţii în favoarea oaspetelor. El a ajuns 7-11 (18), având-o pe Aurelia Brădeanu o inteligentă coordonatoare, iar pe Diana Druţu, Laura Chiper  şi Camelia Balint, jucătoarele care au punctat decisiv. Gazdele au avut doar două jucătoare care au pus unele probleme oaspetelor, Mihaela Tivadar şi Ani Senocico. Disputa mergea clar spre o victorie a rulmentistelor şi de la 8-13 (21) s-a intrat la cabine cu un avantaj al braşovencelor de 9 goluri (11-20). La reluare, ambele echipe au  făcut în primele minute greşeli neforţate, primul gol alreprizei secunde fiind marcatsă fie marcat după minute bune de Diana Druţu (11-21). Diferența s-a menţinut pe tabelă, cu exceptia minutului 50 când au fost doar 6 goluri (20-26). Victoria rulmentistelor (34-26) reprezintă cea mai netă victorie braşoveană la Cluj în ultimii 5 ani. Pentru Corona urmează o partidă grea pe propriul teren sâmbăta viitoare, când sub Tâmpa se va prezenta Dunărea Brăila, echipă din primele patru în campionat.

Şase braşovence chemate la lotul naţional!
Aurelian Roşca, mulţumit de  atitudinea jucătoarelor şi de victoria repurtată, ne-a spus: „Am disputat un joc controlat de echipa noastră. După un început puţin ezitant, am restabilit imediat echilibrul şi în continuare am avut 20 de minute senzaţionale care au făcut diferenţa.În prima repriză nu s-au produsdouă greşeli neforţate, într-atât de exacte au fost. Fetele s-au concentrat pe ambele faze. Urmează un meci la fel de important, când sâmbătă vom juca cu Dunărea Brăila, partidă în care va trebui să jucăm foarte bine pentru a putea câştiga. În zilele următoare avem 6 jucătoare chemate la lotul reprezentativ, Denisa Dedu, Laura Chiper, Mica Brădeanu, Adriana Ţăcălie,Diana Druţu şi Dana Brânzan, care se vor întoarce la Braşov, miercuri seara”.