FOTBAL - LIGA 1

După cele patru puncte obţinute de „naţională”, fuga înapoi la campionat

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 20 octombrie 2014

După o întrerupere de două săptămâni, campionatul a fost reluat cu disputarea meciurilor din runda a XI-a, una care a adus stegarilor prima victorie în deplasare din actualul sezon în faţa unei echipe de tradiţie, Rapid. Totodată  runda a lăsat formaţia ieşeană în continuare fără victorie, cu toate că a schimbat antrenorul, Ionuţ Chirilă înlocuit de Nicolo Napoli. În derby- ul rundei, în Gruia CFR s-a impus  în faţa dinamoviştilor  şi continuă să se afle în coasta campioanei, iar o fostă campioană, am numit Oţelul Galaţi, a pierdut la scor de neprezentare în faţa Viitorului.  Runda se încheie în această seară la Ploieşti unde Petrolul se va confrunta cu nemţenii de la Ceahlăul şi în care singurul obiectiv este victoria.

Până acum, Iaşiul a avut trei antrenori, dar nicio victorie!
CSMS Iaşi  -  FC Botoşani  2-2 (1-1)
Au înscris:
Coşereanu (2), Onduku (47)/ Martinus (29), Codoban (76).
Într-unul din meciurile inter-moldovene, nou promovata s-a confruntat cu vecinii din Botoşani, în dorinta fermă de a obţine prima victorie din acest sezon. Cu un nou antrenor pe bancă, în persoana lui Nicolo Napoli, ieşenii au înscris încă din minutul 2 (Coşereanu). Dar adversarii au revenit imediat şi au egalat prin Martinus 27 de minute mai târziu.
La numai 2 minute de la reluare, ieşenii trec din nou în avantaj (Onduku), 2-1. Onduku va mai rămâne în teren până în min. 66 când vede al doilea galben şi inplicit pe cel roşu şi pleacă la cabine.
Oaspeţii înteţesc atacurile şi în min. 76  egalează prin Codoban care primeşte o pasă excelentă de la Martinus. Cu patru minute înainte de final, Răzvan Tincu de la oaspeţi vede şi el roşu în faţa ochilor după ce primise al doilea galben.

Oţelarii se înglodează şi ei în clasament
Viitorul Constanţa  -  Oţelul Galaţi  3-0 (2-0)
Au marcat:
Mitrea (33-pen.), Bonilla (45,71).
O nouă înfrângere a gălăţenilor, contestată vehement de antrenorul Tibor Selymeşi postează echipa pe ultimul loc  cu şanse mici de a se mai salva, cu toate că drumul este încă lung până la final. În min. 32, arbitrul Sebastian Colţescu  acordă cu mult prea multă largheţe un penalty şi eliminarea lui Cucu care a schimbat total soarta partidei. Salvadorianul Bonilla va realiza  dubla şi cu aceasta Viitorul lui Gică Hagi mai face un pas spre eludarea retrogradării.

Pandurii au dominat degeaba, mureşenii au scos egalul
Pandurii Tg.Jiu - ASA Tg.Mureş  1-1 (0-1)
Au marcat:
Momcilovici (80)/ Elton (40- aut.).
Un meci în care gorjenii au fost mai multă vreme  prezenţi în careul mureşenilor, au trimis 28 şuturi pe poartă, din care 7 cadrate, au avut o posesie de 53% şi totuşi au rămas cu un singur punct. Cristi Pustai, noul antrenor mureşean, recunoscut prin pragmatismul său, a ştiut să contracareze actiunile gazdelor şi în min. 40, Feussi urcă în atac  centrează la coltul scurt,  de unde Elton pune capul şi introduce balonul în propria poartă. Egalarea va veni cu 10 minute înainte de final, când din pasa lui Nicoară, Momcilovici  pune capul şi din 6 metri, egalează.

Clujenii şi-au adus aminte că pe vremuri erau campioni
CFR Cluj  -  Dinamo Bucureşti   2-1 (1-1)
Au marcat:
Chanturia  (20-pen.), Guima  (84)/ Valentin Lazăr (3).
Dinamoviştii au început furtunos şi în min. 3, Valentin Lazăr a trimis balonul în plasă cu capul, 0-1. Egalarea putea veni în min. 15, dar Ivanovschi, cel care va rata mai multe ocazii, trimite de aproape pe lângă poartă. Dinamoviştii nu se lasă şi ţintesc bara prin Bilinski pentru ca în min. 19, Bărboianu să-l faulteze în careu pe Larie şi Chanturia egalează din penalty. La reluare, Felguieras s-a dovedit imbatabil între buturile gazdelor. În final (84), Larie a executat o lovitură liberă şi Guima, atent, a reluat cu capul pentru o victorie meritată a clujenilor, 2-1.